SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

21.DÖNEM EDİRNE MİLLETVEKİLİ ŞADAN ŞİMŞEK’İN BASIN AÇIKLAMASI

Çiftçimizin dayanma gücü her geçen gün azalmaktadır.

21.DÖNEM EDİRNE MİLLETVEKİLİ ŞADAN ŞİMŞEK’İN BASIN AÇIKLAMASI
Bu haber 11 Haziran 2019 - 20:15 'de eklendi ve 160 kez görüntülendi.
TMO’dan buğday alım fiyatları İstanbul yerel seçim öncesi açıklandı. Çiftçilerimizde açıklanan alım fiyatı geçen yıla göre yaklaşık %29, ancak mazot, gübre, ilaç vs. gibi girdi fiyatlarına ise yaklaşık %80-120 oranında artış olmuştur..
TMO 2018 Buğday alım fiyatları şöyle; Anadolu Beyaz ve Kırmızı sert buğday 1.350 TL/ton, Diğer Beyaz  ve Kırmızı Buğday 1.275 TL/ton’dur.

Çiftçimiz ürününün ve emeğini karşılığını alamamakta, kredi borçları başta olmak üzere ödeyememektedir. Birde bunun üzerine tarımsal ürünlerin yurt dışından sıfır gümrükle ithal edilmesi sonucu, Çiftçimiz yanlış tarım politikaları sonucu sahipsiz durumu getirilmiştir. Çiftçimizin tarımsal ürünlerin desteklenmesi gereklidir…

TMO’nun buğday fiyatının açıklanması, diğer taraftan hasat zamanı  ithalatta gümrük vergisini düşük ve baz ürünlerde sıfır olması çiftçilerimiz üzerinde umutsuzluğa itmiştir. Bölgemizin ilk hasadı olan buğdayımızın TMO alım fiyatı çiftçimizin memnun etmemiştir. Bir taraftan bölgemizin buğdayı olan pehlivan ve flamura 85 gibi ürünlerimiz KIRMIZI SERT BUĞDAY cinsinden olması gerekirken, TMO alımında ve piyasada KIRMIZI YARI SERT BUĞDAY cinsinden işlem görmektedir.

Çiftçimizin dayanma gücü her geçen gün azalmakta, kendilerine sahip çıkılmasını beklemektedirler.

Burada bizlere büyük görevler düşmekte olup, çiftçimizi ve tarım kesiminin yaşadığı sorunları, ileride doğabilecek sorunları tespit edip, vakit kaybetmeden çözüm üretmek zorundayız. Çiftçimizin ayçicek ekimindeki hibrit tohum nedeniyle yaklaşık 250 bin dönüm arazisinin bozup tekrar ekim yapması sonucu büyük maddi zararı olmuştur.. Allah çiftçimizin yardımcısı olsun….

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER