SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

5 Aralık 1934’te Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkını vermesi.

Edirne Belediye Meclisinde bir İlk gerçekleşti.

5 Aralık 1934’te Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkını vermesi.
Bu haber 06 Aralık 2019 - 8:54 'de eklendi ve 3.042 kez görüntülendi.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 85. yılını kutlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde belediye meclis üyesi listesinde kadınlarımıza ilk 5 sıradan yer vererek; Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Ve şimdi kadın meclis üyelerimiz ile çok güzel işlere imza atıyoruz. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olan; aydınlık insanların yaşadığı Edirne’de kadınlarımızın sosyal, ekonomik ve siyasal anlamdaki tüm engellerini kaldırmayı; hayatı kadınlarımız ile paylaşmaya; Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gitmeye devam edeceğiz” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, büyük lider, asrın dehası, Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, 85 yıl önce birçok Avrupa ülkesindeki kadınlardan esirgenen seçme ve seçilme hakkını Türk Kadını’na vererek, Muasır Medeniyetler Seviyesine ulaşma yolunda önemli ve büyük bir adım atığını söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934’te tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ettiğini belirten Gürkan, “Kadınlara siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını verdi. Türkiye, Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdı” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 Aralık 1934’te Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkını vermesiyle birlikte ilk seçimin 1935 yılında gerçekleştirildiğini belirten Gürkan, “Bu seçimde Türk kadını mecliste 18 sandalye elde etmiştir. İlk seçimde Edirne’den Dr. Fatma Şakir Memik mecliste yer aldı. Aynı zamanda bir tıp doktoru olan Dr. Fatma Şakir Memik, kadınların da yer aldığı ilk mecliste Edirne’yi temsil etme hakkına sahip oldu. Bu hep bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Kadınlarımızın siyasi yaşamında yer almaları için bir örnek teşkil eden Dr. Fatma Şakir Memik’in ismi bugün Kaleiçi Eski Vali Konağı’nda açtığımız kadın merkezinde yaşatılıyor” diye konuştu.

HER PLATFORMDA DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYORUZ

Göreve geldikleri günden bu yana kadınları her platforma desteklediklerini ve her zaman onların yanında oldukları belirten Başkan Gürkan, “Edirne Belediyesi olarak birçok karara öncülük ettik. Kadınlarımızı sosyal ve ekonomik anlamda desteklemek adına 4 kadın merkezini kadınlarımızın hizmetine sunduk. Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Hakları Geliştirmesi Ortak Programı kapsamında Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Çalışmasında, kadına yönelik gerçekleştirdiğimiz projelerle en başarılı illerden biri olduk. Toplu taşımada kadın şoför dönemini başlatarak, kadınlarımızın her alanda yer alması için önemli bir adım attık. Toplu taşımada kadına karşı şiddet, taciz, çocuk istismarı, uyuşturucu kullanımı gibi suçlardan sabıkası bulunan kişilere ruhsat vermeme kararını belediye meclis kararıyla aldık.  2015 yılı Kasım Ayı’nda yine Edirne Belediye Meclisi’nde aldığımız kararla kadınların toplu ulaşımda akşam saat 10’dan sonra, durak beklemeden istedikleri yerde inebilecekleri kararını alarak, birçok büyükşehir belediyesine de örnek olduk. Edirne, İstanbul ve Çanakkale kültür gezileri ile kadınlarımızın evlerinden çıkarak, 1 gün bile olsa farklı bir gün yaşamasını hedefledik. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nü kurarak, kadınlarımıza ve çocuklarımıza yönelik birçok farklı konuda eğitimler verdik” dedi.   

31 MART MAHALLİ İDARELER GENEL SEÇİMİNDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Gürkan, kadınların siyasal yaşamda daha fazla yer alması için CHP ve İYİ Partili adaylarının bulunduğu Millet İttifakı’nın 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Edirne Belediye Meclis listesinde ilk 5 sırada kadın adaylara yer verildiğini hatırlattı. Türkiye’de ilk kez bir belediye meclis listesinde ilk 5 sırayı kadınların paylaştığını belirten Gürkan, “Edirne Belediye Meclisi aday listesinin ilk 5 sırasında Filiz Gencan, Mevlüde Baş, Nuray Yılmaz Geldi, Duygu Şener ve Emine Kahyalar’a yer vererek; seçimlere örnek olacak bir liste ile gittik. Bu kadınlarımıza  verdiğimiz bir lütuf değil; bu, kadınlarımızın hak arama mücadelelerinin, siyasette var olma arzularının, Atatürk’ün evlatları olduklarının, 1935’te yapılan ilk seçimlerde parlamentoya giren ilk kadın milletvekillerinden biri olan Edirne Milletvekili Dr. Fatma Şakir Memik’in hatırasına da bir saygıydı. Çünkü biliyoruz ki; ancak ve ancak kadınlarımızın siyasal yaşamda daha fazla yer almasını sağlayarak; güçlü ve demokratik bir gelecek inşa edebiliriz.  Şimdi kadın meclis üyeleri ile çok güzel işlere imza atıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti; kadınların kurduğu, taşıdığı, büyüttüğü ve yükselttiği bir cumhuriyettir. Türk kadını, bütün dünya kadınları içerisinde emsalsiz bir yere sahiptir. Baş tacıdır; eli öpülecek annedir; dara düştüğünüzde, sırtınızı sıvazlayan kocaman bir yürektir; ağlamak istediğinizde başınızı koyabileceğiniz omuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 85. Yılını kutluyor; Başka Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve Edirne’nin ilk Kadın Milletvekili Dr. Fatma Şakir Memik olmak üzere ebediyete intikal eden tüm kadınlarımızı saygı, minnet ve şükranla yad ediyorum” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER