SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

‘ Akciğer Kanserinin Farkında olun!

Akciğer Kanserinden Korunmak için Önce Sigarayı Bırakın

‘ Akciğer Kanserinin Farkında olun!
Bu haber 26 Kasım 2018 - 18:28 'de eklendi ve 481 kez görüntülendi.

Türkiye’de erkeklerde en sık görülen kanser türü akciğer kanseri, kadınlarda ise akciğer kanseri 5. sırada yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı Kanser İstatistikleri verisine göre Türkiye’de yaklaşık 50.000 akciğer kanseri hastası bulunmaktadır. Akciğer kanseri hem erkek hem de kadınlarda kansere bağlı yaşam kaybının ilk nedenidir.

Kasım Ayı Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı olması dolayısıyla Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Tuba Çıkmaz erken tanının önemine vurgu yaparak, Akciğer kanseri risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi seçenekleri ve özellikle korunmaya yönelik şu bilgileri verdi;

Akciğer kanseri birçok insanı ve onların ailelerini etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Akciğer kanseri ülkemizde de kansere bağlı olan ölümlere neden olmaktadır. Birçok akciğer kanserinin nedeni de sigara içmekten kaynaklanır. Ama meslek, yaşanılan yer, aile faktörü gibi birçok faktörler de akciğer kanseri riskini artırır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

* Sigara, puro, pipo (tütün) içimi: Akciğer kanserinin bugün ispatlanmış olan en önemli risk faktörüdür. Önlenebilir bir hastalık olan akciğer kanserinden korunmak için öncelikle sigara içiliyorsa bırakılmalıdır. Sigarayı bırakmakla risk azalmaya başlar ve yaklaşık olarak 10 yıl sonra akciğer kanseri oluşma riski yaklaşık olarak yüzde 50 azalmış olur.

* Asbest: Madenlerde, gemi yapımında, yalıtım malzemesi yapımında kullanılır. Solunum yollarında uzun süreli tahriş oluşturur

* Radon: Evlerde, toprakta doğal olarak bulunan, kokusuz radyoaktif bir gazdır

* Verem hastalığı (tüberküloz): Bu hastalığın yerleştiği akciğer alanında sonradan akciğer kanseri gelişebilir.

* Daha önceden akciğer kanseri geçirmiş olmak: Bir kere akciğer kanseri nedeniyle ameliyat olmuş veya ışın tedavisi uygulanmış olanlarda ikinci bir kanser gelişme riski vardır. Sigara içmek bu riski ayrıca arttırır.

* Radyoaktif uranyum cevheri gibi cevherler

* Bazı kimyasalların uzun süreli solunması (arsenik, berilyum, kadmiyum, vinil klorür gibi)

* Radyoterapi öyküsü

* Hava kirliliği

* Aile öyküsü

Belirtiler Akciğer Kanserini İşaret Edebilir!

Akciğer kanserlerinin en sık görülen belirtileri şunlardır;

* Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük

* Öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak

* Derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı

* İştahsızlık, halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı

* Ses kısıklığı

* Nefes darlığı

* Sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonları

Akciğer kanseri uzak organlara yayılırsa, aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

* -Kemik ağrısı (sırt veya kalçalarda ağrı olması gibi)

* -Beyindeki veya omuriliğe yayılmış kansere bağlı sinir sistemi değişiklikleri (baş ağrısı, bir kol veya bacak uyuşma ya da zayıflık, baş dönmesi, denge sorunları veya nöbetler)

* -Kanserin karaciğere yayılmasıyla cildin ve gözlerin sararması (sarılık),

* -Kanserin cilde veya lenf düğümlerine yayılması nedeniyle vücudun yüzeyine yakın yumrular.

Tanı Nasıl Konulur?

Düz akciğer röntgenleri ile akciğerde kitle görülen hastalara, öncelikle bilgisayarlı tomografi çekilir. Elde edilen üç boyutlu görüntü ile kitleye nasıl ulaşılabileceğine karar verilir. Hastadan ya tomografi rehberliğinde ya da bronkoskopi dediğimiz ince bükülebilir bir tüple akciğerine ulaşılarak iğneyle parça alınır. Bu işleme biyopsi adı verilir. Gerekli görüldüğü takdirde farklı görüntüleme tetkikleri de yapılabilir.

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Erken evrede tedavi başarı oranlarının yüksek olduğu Akciğer kanserinde; her hastanın tedavisi farklılık göstermekte olup, tedavi kararında kanserin yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktör etkilidir. Akciğer kanserinde genel olarak cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Akciğer Kanserinden Korunmak için Önce Sigarayı Bırakın!

* Sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünlerinden uzak durmak: En iyisi sigara ve diğer tütün ürünlerine hiç başlamamaktır ancak başlandıysa da bırakmak gerekir. Yaş ne olursa olsun veya ne kadar süre kullanıldığına bakılmaksızın, sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünlerini kullanmayı bırakmak akciğer kanseri riskini düşürmekte ve daha uzun yaşamaya yardımcı olmaktadır.

* Pasif içici olmamak: Akciğer kanseri riskini azaltmanın en iyi yollarından biri de başkalarının içtikleri veya yanan tütün ürününden kaynaklanan dumanı solumaktan kaçınmaktır.

* Radona ve kansere neden olan kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak

* Sağlıklı beslenmek: Bazı bilimsel kanıtlar, meyve ve sebzelerden zengin beslenmenin akciğer kanserinden korunmada yardımcı olduğunu göstermiştir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER