SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Atatürk ve Fatih’in Okuduğu Kitaplar Gençlere Yol Gösterecek..

Mustafa Kemal Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet Han köşeleri açıldı.

Atatürk ve Fatih’in Okuduğu Kitaplar Gençlere Yol Gösterecek..
Bu haber 03 Ekim 2018 - 15:31 'de eklendi ve 370 kez görüntülendi.
Edirne İl Halk Kütüphanesi’nde örnek bir çalışmaya imza atılarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet Han’ın okuduğu kitapların ve listelerinin yer aldığı köşeler törenle açıldı.
Açılış töreninde konuşan Edirne Valisi Günay Özdemir; “İl Halk Kütüphanesi’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüphanesi ve okuduğu kitaplar ile Fatih Sultan Mehmet’in kütüphanesi ve okuduğu kitaplardan örneklerin listenin yer aldığı köşelerimizi açıyoruz. Toplumumuzun daha duyarlı olması için böyle bir hazırlık yaptık, inşallah gençlerimize örnek olur.  Atatürk 3 bin 997 kitap okumuş pek çoğunun köşelerine notlar almış, yani kitabı sadece okumamış, önemsemiş. Fatih Sultan Mehmet’in kütüphanesinde 10 binlerce kitap olduğunu her çağdan her medeniyette kitaplar okuduğunu görüyoruz. Fatih’in, sadece İslam eserleri değil Yunan, Fransız ve diğer medeniyetlere ait eserleri okuduğunu görüyoruz, Atatürk’ün de dünya klasiklerini, doğu – batı medeniyeti kitaplarını okuduğunu görüyoruz. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk böyle bir Cumhuriyeti kurdu, Fatih Sultan Mehmet de farklı medeniyetleri gördüğü için yeni bir medeniyet kurdu” dedi.
Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu da Vali Özdemir’in talimatıyla oluşturulan köşelerin, kütüphaneye gelen öğrencilere ilham kaynağı olacağını söyledi. Konuşmaların ardından Vali Özdemir ve beraberindekiler kitapları inceleyerek bilgiler aldı.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER