SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

BAĞ BOZUMU ŞENLİKLERİNDE BÜYÜK COŞKU..

Bağcı kız kıyafeti ile şenlikte yer alan Başkan Özlem Becan takdir ve beğeni topladı.

BAĞ BOZUMU ŞENLİKLERİNDE BÜYÜK COŞKU..
Bu haber 15 Eylül 2019 - 20:47 'de eklendi ve 353 kez görüntülendi.

Uzunköprü Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenliği kapsamında Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği,Yeniköy Muhtarlığı,Öktem Bağcılık işbirliğinde tarımsal turizme ilgiyi çekmek amacı ile bağ bozumu etkinliği düzenlendi.

Yeniköy Zübeyde Hanım Kadın Faaliyet Evi’nde toplanan kalabalık traktörler ve araçlarla Öktem Bağcılık Yeniköy bağlarına vardı.  Yöresel kıyafetleriyle Belediye Başkanı Özlem Becan,Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği üyeleri,başkanı Bülent Bacıoğlu,Öktem Bağcılık adına Demir Öktem bağ ve üretim uzmanları, gazeteci,fotoğraf sanatçısı,yazarlar Yeniköy sakinleri eşliğinde bağ bozumu gerçekleştirildi.

Yerel ve Papazkarası cinsi üzümlerin özellikle ön plana çıkarıldığı etkinlikte üzümler toplanarak sepetlere yerleştirildi. Yöresel kıyafetler giymiş gençler sepetleri omuzlara alarak bağlarda gazeteci ve fotoğrafçılara güzel görüntüler verdiler.

Bağcı kız kıyafeti giyerek törene katılan ve herkesin beğenisini ve takdirini kazanan Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, bağda yaptığı konuşmada, bağcılığın Edirne’de ve Yeniköy’de tarihsel bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.Becan,Uzunköprü’nün peynirleri,köftesi  ve bir çok lezzetinin daha bulunduğunu belirterek . Uzunköprü’nün, Yeniköy’ün eşsiz tadıyla bilinen üzümlerini Dünya’ya tanıtmak amacıyla bu tür tanıtım faaliyetlerini sürdürüceklerini belirtti.

Etkinliğin organizasyonunda yer alan Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu da şehrimizde bir çok yerde bağcılığın eski güzel günlerine dönmeye başladığını ifade etti.Bölgenin ipek yolu üstünde olması ve uygun yetiştirme koşulları nedeni ile üzümle anıldığını ve yerel cinslerin de yetiştirildiğini de anlatan Bacıoğlu, “Bölgede bağcılıktan elde edilen gelir artıyor. Bu anlamda bu artışa beraber bizlerde  Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği olarak tarımsal turizmin gelişmesi içinde çaba gösteriyoruz. Gelecek yıllar bu bölgede bağ bozumu etkinlikleri daha da büyüyerek artacak.Bu etkinlikte işbirliği yaptığımız Uzunköprü Belediyesi’ne ve Ökte Bağcılık firmasıan teşekkür ediyoruz” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER