SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Başkan Celil Özcan,”Tarafımız demokrasi, Anayasa ve Laik rejimin temelleridir”

Başkan Celil Özcan,”Tarafımız demokrasi, Anayasa ve Laik rejimin temelleridir”
Bu haber 07 Nisan 2021 - 20:47 'de eklendi ve 44 kez görüntülendi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi tarafından Türkiye genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklaması,  dernek binasında yapıldı. Son yaşanan olayların değerlendirildiği açıklamayı Şube Başkanı Celil Özcan okudu. Özcan, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurulduğu günden itibaren demokrasinin tüm kurumlarına ve kurallarına; Cumhuriyetin temel niteliklerine ve kazanımlarına ödün vermeksizin sahip çıktığını ifade etti. Özcan, “Demokrasimizin rafa kaldırılmasına, Anayasa Maddelerinin örselenmesine, demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan laikliğin kaldırılmasına canımız pahasına karşıyız. Her türlü vesayet zihniyetinin tam karşısındayız” dedi.

Özcan, “millet ve devlet olarak yaşadığımız sorunların temelinde, üzülerek belirtmeliyiz ki Atatürk’ün çizdiği rotadan uzaklaşmamız yatmaktadır. En son andımız ve Devlet Madalyalarından, Nişanlarından Atatürk Kabartmalarının kaldırılması vicdanlarımızı sızlatan ciddi meselelerdir. Aynı şekilde, “sarıklı amiral” görüntüsü geniş kesimlerde kaygıya yol açmıştır.Bununla birlikte, toplumsal kutuplaşma ve kamplaşma giderek tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Birbirini anlamak istemeyen, birbirini ötekileştiren, birbirini neredeyse vatan haini ilan eden, her konuşulandan bir mana arayan sıkıntılı ve sorunlu bir sosyal yapıya büründüğümüz gerçeği ile yüzleşmekteyiz. Oysa, Atatürk’ün Milliyetçilik anlayışında “tasa da, kıvançta birlik ve beraberlik esastır” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, demokrasi, adalet, saygı, sevgi ve hoşgörü taleplerini yinelediklerini kaydetti.

Özcan, “Vatanseverler içinden demokrasi düşmanı çıkmaz. Vatanseverler içinden hain çıkmaz. Yeter ki siyasi argümanlar ve algılarla değil; birbirimizi anlamaya çalışarak hareket edelim. Emperyalizmin “böl, parçala ve yönet” projesini boşa çıkarmış bir büyük lidere sahibiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tarihte emperyalizmi ilk kez yenmiş bir Milletiz. Ancak; yanlışlıklara ve sorunlu uygulamalara dikkat etmediğimiz takdirde; bölünüp parçalanacağımız kaygısını yaşamaktayız.Bu nedenle, Lozan ve Montrö konusundaki hassasiyetlerin her türlü siyasi ve kişisel algının üstünde tutulmasında yarar görmekteyiz. Lozan ve Montrö hassasiyeti olsa olsa yurtseverliğin bir işaretidir. Millet ve Devlet olarak varlık nedenimiz olan Lozan ve Montrö’ye ısrarla vurgu yapmamızın başkaca bir anlamı olamaz.Anayasa, herkesi bağlar. Demokrasi, hepimiz için gereklidir. Kişilere ya da kesimlere özel yaklaşımlar, Anayasamıza aykırı olduğu gibi demokratik anlayışla da çelişmektedir. Bütünün hayrına olan birlik ve beraberliğimizi koruyucu çabamızı sürdüreceğiz” dedi. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER