SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Başkan Gürkan bir beş yıl daha istiyor…

Bu gün CHP Merkez İlçe Başkanlığına dilekçesini verdi.

Başkan Gürkan bir beş yıl daha istiyor…
Bu haber 03 Ekim 2018 - 22:03 'de eklendi ve 291 kez görüntülendi.

31 Mart 2019 yılında yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimleri için başvuru yapan Gürkan,  4,5 yıllık görev süresince yapmış olduğu hizmetleri anlatan başkan Gürkan partililerin büyük coşkusu ve alkışları ile karşılandı.

CHP Edirne İl Başkanlığı önünde yaptığı konuşmada, kendisinin bu göreve gelirken bir koltuk bıraktığını ve belediye başkanlığına da bir koltuk aramak için gelmediğini söyledi.Gürkan, Edirne’ye hizmet etmek için yola çıktığını, siyasetin en büyük amacının halka hizmet olduğunu ifade etti.Gürkan, devraldıklarında belediyenin yüklü miktarda borcu olduğunu hatırlattı.Belediyeyi, CHP’li başkandan devraldığını söyleyenler olduğunu da ifade eden Gürkan, şunları kaydetti:

“Hatırlatmak için söylüyorum. O günün şartlarında 5 aydır maaşı ödenmemiş işçiler, parmağındaki alyansını maaş alamadığı için satmak zorunda kalan emekçiler vardı. 140 trilyon belediye borcu, belediyenin hesaplarının ve mal varlıklarının üzerinde 25 trilyondan fazla haciz, böyle bir tabloda aldık belediyeyi. Altyapısı bitmiş ama son 30 yıldır altyapısına dönüp bakılmamış bir şehir aldık.Belediyeciliği sadece yol ve çiçekten ibaret gören bir anlayıştan teslim aldık. Bazen diyorlar ki ‘Başkan belediye senin partindeydi 20 yıl.’ Benim partimde de olsa o dönemde, bu halka yanlış yapmanın bedelini herkes ödeyecek. Benim partimde olması yapılan yanlışların doğru olduğu anlamına gelmez. Çünkü biz bu yola çıkarken ‘ey halkım, ey milletim ben senin gözünün içine bakarak konuşacağım asla yalan söylemeyeceğim’ dedim.”şeklinde konuştu.

4,5 yılda beş büyük projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Gürkan,20 yıl görev yaptığı halde bana beş tane proje ismi sayan biri varsa ceketimi ilikler ellerinden öperim diyerek kendisinin bu hizmeti dörtte bir sürede tamamladığını ifade etti.

Görevi devraldıkları yıl belediyenin gelir bütçesinin 112 milyon lira olduğunu ifade eden Gürkan, “Geçtiğimiz yılın bütçesiyle bu rakam yüzde elli artışla 162 milyona çıktı. Demek ki toplanabiliyormuş, demek ki yapılabiliyormuş. Görevi devraldığımızda belediyemizin 140 milyon lira borcu vardı. Bugün yaklaşık olarak 60 milyon lira borcumuz var, 140 milyondan 60 milyona düştü borcumuz. Alacağımız 102 milyon lira yani 42 milyon lira alacak fazlamız var onun ötesinde bu borcu 60 milyona düşürdük. Ama 4,5 yılda tam 450 milyon liralık da yatırım yaptık Edirne’ye. Eski parayla 450 trilyonluk yatırım yaptık.” diye konuştu.

Kadınlar, çocuklar, Romanlar, engelliler ve kente yönelik hayata geçirilen projeleri anlatan Gürkan, yerel seçimlerden sonra da göreve gelmeleri durumunda önemli yatırımlar yapmaya devam edeceklerini kaydetti.Gürkan, konuşmasının ardından CHP Edirne Merkez İlçe Başkanlığı’na giderek belediye başkanlığı aday adaylığı başvurusunu yaptı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER