SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

BİR GÜN DEĞİL HER GÜN FARKINDAYIZ…

Yardım temelli değil, hak temelli çalışmalar yapılmalı..

BİR GÜN DEĞİL HER GÜN FARKINDAYIZ…
Bu haber 03 Aralık 2019 - 11:06 'de eklendi ve 185 kez görüntülendi.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ENGELSİZ ÜNİVERSİTE BİRİMİ’NDEN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Özel gereksinim yani engellilik, bireylerin çevre ile etkileşimde üzerlerine düşen sosyal ve kültürel rolleri yerine getirmesinde sınırlılıklara yol açan, çevresel ve sosyal bir durumdur. Bu durum, hem özel gereksinimli bireylerin hem de bakmakla yükümlü olan kişilerin fiziksel, duygusal ve sosyal yönden etkilenmesine, bu nedenle çeşitli sorunlara maruz kalmasına neden olabilmektedir.

Pozitif ayrımcılık adı altında yapılan işlerin, giderek ayrımcılığı normalleştirdiği, hak ve vicdan temelinden uzakta, sadece yardım odaklı faaliyetlere sebep olduğu bilinmektedir.

Tüm dünyada artık yaşam biçimi ve standardı yönünden farklılıkların en aza indirilmesi amacıyla çalışmalar yapılmakta, herkes için tasarım herkes için yaşam alanı kıstasları öncelikli hale gelmektedir.

Yapılan düzenlemeler ve gösterilen çabaların bir pratiğe dönüşmesinin, farkındalığın sağlanmasından geçtiği açıktır. Bunun, kısa vadeli lütuf ve yardım anlayışıyla değil, hak ve proje temelli sağlıklı bir örgütlenme organizasyonuyla başarılacağı ise muhakkaktır.

Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Birimi olarak bizler, “yardım temelli değil, hak temelli çalışmalar” yapmaya devam etmekte, ayrımcılık yapılmadan bu hakkın sağlanması ve korunup geliştirilmesi için yürütülecek her türlü çabayı önemsemekteyiz.

Tüm paydaşların bilgilendirilerek, herkes için yaşam ikliminin oluşturulmasının gerektiği inancıyla, köklü bir zihniyet değişikliği olmadan, amaçlanan neticenin alınamayacağı kanaatindeyiz. Sadece özel gün ve haftalarda yapılan etkinliklerin hafızalarda kalması, diğer gün ve haftalarda hiçbir çalışmanın yapılmamasının, ön yargıların kalıplaşmasına neden olduğu unutulmamalıdır.

Üniversitemizdeki çalışmalar, özel gereksinimli bireylerin toplumla bütünleşmesinin, hayatın her alanında aktif rol üstlenmesinin sağlanması ve engellerin kaldırılması için sadece bir gün, bir hafta değil, “Her Gün Farkındayız” felsefesiyle tüm bir yıla yayılarak aynı inançla sürdürülecektir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER