SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

BİRLİKTE TARTIŞALIM, KARAR VERELİM

7 Şubat Perşembe günü saat 19.00’da Kent Konseyine bekliyoruz.

BİRLİKTE TARTIŞALIM, KARAR VERELİM
Bu haber 06 Şubat 2019 - 15:54 'de eklendi ve 185 kez görüntülendi.

Trakya Kent Konseyleri Birliği (TKKB) olarak mevzuatımız gereği yılda iki kez yaptığımız genel kuruların 2019 yılı birinci genel kurulu Çorlu’da yapılacaktır. TKKB Yürütme Kurulu olarak 31 Mart Yerel Seçimleri nedeniyle gündemi de seçimlere uygun oluşturduk. Yönetmeliğimizde Kent Konseylerinin görevleri arasında yer alan beş madde hakkında kentlilerimizin görüş ve önerileri çalıştay formatı ile tartışılacaktır.

Her Kent Konseyi kendi yerelinde beş madde üzerinden tartışma yürüterek Çorlu’da ortaklaşılacaktır. Bu nedenle bizim de kentimizde bu beş konu ile ilgili çalışmalar yapıp ortak görüşümüzün çıkarılması gerekmektedir.

Bu nedenle Yürütme Kurulumuz önderliğinde Danışma Kurulumuz ile yaptığımız toplantıda konuları tartışmak ve ortak rapor düzenlemek üzere iki toplantı yapmaya karar verdik.

7 Şubat Perşembe günü saat 19.00’da, konulardan her hangi birisine ilgi duyan ve görüş belirtecek herkesi Kent Konseyine bekliyoruz.

KONULARIMIZ

1-Kentlinin Yerel Yönetime Katılımı; katılım konusunda mevzuat durumu, bu konuda neler yapılmakta ve yapılabilir, çalışmalarımız, ilişkilerimiz gibi konularda rapor hazırlanacaktır.

2-Kentli Haklarımızın Kullanımı; kentli olmaktan doğan haklarımızın kullanımı ve bu kapsamda imar, ulaşım, içme suyu, sağlıklı kentte olma, yeşil alanların kullanımı gibi kentte haklarımızı kullanabilme durumumuz tartışılarak rapor hazırlanacaktır.

3-Enerji Üretimi, Kullanımı ve Çevre; kentli olarak çevre kullanımı ve kentleri etkileyen çevremiz olan Trakya’mızın ekolojik olarak geleceği tartışılarak rapor hazırlanacaktır.

4-Katılımcı Bütçe, Şeffaflık; kentlilerin vergilerinden oluşan bütçenin hazırlanması aşamalarında kentlilerin katılımının durumu, yönetenlerin hesap verebilirlik ve hesap sorabilirlik durumu, stratejik plan evrelerine katılım ve izleme durumları gibi konular incelenerek rapor hazırlanacaktır.

5-Yerel Yönetimlerin Yoksulluk ve Yoksunlukla Mücadelesi; sosyal belediyecilik uygulamaları, ekonomisi kötüye giden kentlilere dair yerel yönetimlerin yapabilecekleri ve bu kapsamda kooperatifleşmenin uygulanabilirliği gibi konularda tartışma yapılarak ortak rapor hazırlanacaktır.

Bu beş konuda fikir belirtmek isteyen, görüşleri olan kentlilerimizi 7 Şubat Perşembe günü akşamı saat 19.00’da Edirne Kent Konseyi Çalışma Merkezinde bekliyoruz.

06.02.2019

Ziya Gökerküçük

EKK Yürütme Kurulu adına

Başkan

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER