SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

CHP 19 MAYIS TA ATAYA ÇELENK SUNDU..

PEKCANLI; “Atatürk, gençliğin önemini ilk kavrayan liderdir”

CHP 19 MAYIS TA ATAYA ÇELENK SUNDU..
Bu haber 20 Mayıs 2020 - 12:56 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101’nci yıldönümü nedeniyle CHP İl Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çiçek bırakıldı. Törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, meclis üyeleri ile partililer katıldı.

Törende CHP’liler Atatürk Anıtı’na çiçek bıraktı. Daha sonra bir dakikalık Saygı Duruşu’nda bulunuldu.

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, tören alanında yaptığı konuşmada, “Sevgili gençler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın, 101. Yıl Dönümünde, daha aydınlık, daha adil, daha demokrat ve daha özgür Türkiye için, her zaman sizlerle sonuna kadar birlikte olduğumuzu asla unutmayın” dedi.

Pekcanlı, “Bağımsızlık ve Özgürlük mücadelemizin meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 101. Yılında Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olma, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet değerlerine, devrimlerine, bağımsızlığa geleceğine sahip çıkma, Ulusumuzun çağdaş değerlerle donatılmış bütün kalelerini savunma, karanlık zihniyetlerin eğitim, demokrasi,  adalet, çağdaşlığa zarar verecek işgallerine ve ülkemizin her karışında önümüze konulan zorluklara göğüs germeye devam edeceğiz”. Atatürk, gençliğin önemini ilk kavrayan lider olarak; “Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri  ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak.” Diyerek Kurtuluş Savaşının başlangıç tarihi olan 19 Mayıs’ı gençlere armağan etmiştir.

Sevgili gençler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın, 101. Yıl Dönümünde, daha aydınlık, daha adil, daha demokrat ve daha özgür Türkiye için, her zaman sizlerle sonuna kadar birlikte olduğumuzu asla unutmayın” dedi.

CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Korcan Tuna, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın bir milletin bağımsızlık ve özgürlük aşkının en somut örneği olduğunu söyledi.

Tuna, “101’nci yılını kutladığımız bu coşku, bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında  meydanlarda yaşanamasa da bu pandemi süreci, içimizdeki heyecan ve gurura engel değildir. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın resmi bir bayram olarak kabul edilmesi, diğer bayramların süreçlerinden daha farklı olmakla birlikte bugünün ulusal anlamda kutlanan bir bayram olarak kabul edilmesi sürecinde başta milletin kendisi olmak üzere birçok farklı unsur rol oynamıştır. CHP’ye bağlı olarak çalışan Türk Spor Kurumu’nun 1936 yılında yaptığı genel kongresinde 19 Mayıs tarihinin Spor ve Gençlik Bayramı olarak kabul edilmesinin Cumhuriyet Halk Partisi’ne teklif edilmesi kararı sonrası parti yönetimi tarafından kabul edilen bu öneri, 19 Mayıs’ın sporla özdeşleştirilip bayram olarak kutlanmasında belirleyici bir rol oynamıştır” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER