SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

DELİ SELİM İLK KEZ 26 YIL SONRA MEZARI BAŞINDA ANILDI.

DELİ SELİM İLK KEZ 26 YIL SONRA MEZARI BAŞINDA ANILDI.
Bu haber 21 Ocak 2021 - 18:29 'de eklendi ve 91 kez görüntülendi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Edirne Belediyesi olarak kabrini de en kısa zamanda düzenleyerek ona yakışır bir hale getireceğiz.

Edirne’de, çocuk yaşta tanıştığı klarnetle başladığı müzik yolculuğunda, nota bilmemesine rağmen adını Roman müziğinin efsaneleri arasına yazdıran ‘Deli Selim’ adıyla tanınan Selim Kızılcıklar, vefatının 26’ncı yıl dönümünde Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından Acı Çeşme Mezarlığı’nda mezarı başında anıldı.Duygusal anların yaşandığı anmada Kızılcıkların eşi Ayşe Kızılcıklar, “Radyoda şarkılarını duyuyorum, hüzünleniyorum, ağlıyorum. Keşke hep yanımızda olsaydı” dedi.

Müzik yaşamı boyunca çaldığı klarnet nedeniyle usta ve efsane olarak anılan Kızılcıklar’ın anma törenine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, eşi Ayşe Kızılcıklar, oğlu Murat Kızılcıklar, kızı Çiğdem Çakırlar katıldı.Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, Kızılcıklar’ın Roman kültürüne büyük katkıları olduğunu ve sorunlarını notalara döktüğünü söyledi. Şallı, “Kendi iç değerlerimiz olan, Roman kültürüne büyük katkıları olan ve aynı zamanda da şarkılarıyla, sözleriyle Romanların psikolojisini müzik notalarına döken merhum Deli Selim ağabeyimizi burada anıyoruz. Ekmek kapısı olarak gördüğü müzik icrasında evine ekmek götürdü ve çoluk çocuğuna sahip çıktı. Bununla birlikte gerçekten Roman kültürüne, müziğine çok değerli katkılar sunan Muhacir İbrahim’i de, o da çok değerli bir sanatçıydı, onu da unutmamak adına kendisini ve diğer saz arkadaşlarını da rahmetle anıyoruz. Buradaki etkinliği geleneksel hale getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Deli Selim’in kendisini sanatıyla yıllar boyunca anlattığını ve Türkiye’nin hafızasında unutulmaz, derin bir iz bıraktığını söyledi. Gürkan, “Sanatın ve sanatçının özelliği bu, kendisi bu dünyadan göçse de eserleri kalıyor, baki oluyor. O yüzden Deli Selim’in hem Edirne hem de Türk müzik hayatının içerisinde unutulmaz, derin bir izi var. Edirne Belediyesi olarak kabrini de en kısa zamanda düzenleyerek ona yakışır bir hale getireceğiz. Diğer taraftan Roman kardeşlerimizin sanatla ilgili, özellikle müzikle ilgili doğal bir yetenekleri var. Bununla ilgili yine Edirneli olan çok değerli klarnet virtüözü Serkan Çağrı ile bir projemiz var, çok yakında onu da açıklayacağız.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER