SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

“Dünyada Kanserden her yıl 10 milyon insan hayatını kaybediyor”

“Dünyada Kanserden her yıl 10 milyon insan hayatını kaybediyor”
Bu haber 06 Nisan 2021 - 12:31 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi.

Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Sezer, 1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Kanser nedeniyle dünyada her yıl 10 milyon insanın hayatını kaybettiğine değinen Prof. Dr. Sezer, bu durumun her 6 erişkinden birisinin ölüm nedeninin kanser olduğunu gösterdiğini aktardı.Geri kalmış ülkelerde ölümlerin büyük çoğunluğunun kansere bağlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sezer; “Geri kalmış ülkelerde uygun tedavi hastaların yüzde 15’ine ulaşırken, gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 90’dır. Gelişmiş ülkelerde kanser hastalarının tedavisinin uygun şekilde yapıldığı görülmektedir. Tütün kullanımına bağlı kanser oranı yüzde 25 iken, hepatit gibi virüslere bağlı kanserler geri kalmış ülkelerdeki kanserlerin yüzde 30’una bağlıdır” dedi.

Kanser ölümlerinde her 3 kişiden birinin obezite, yetersiz fiziksel aktivite, düzensiz beslenme, radyasyona maruz kalma, alkol ve sigara kullanımı gibi önlenebilir nedenlere bağlı olarak gerçekleştiğinin altını çizen Prof. Dr. Sezer, bu faktörlere dikkat edilmesi gerektiğini aktardı. Kovid-19 salgınıyla mücadelede 1 yılın geride kaldığına değinen Prof. Dr. Sezer, hastaların hastaneye ulaşımı veya sağlık sisteminin tıkanması nedeniyle hastaların kanser taramalarını yaptırmayı aksattığını ifade etti.

Bu durumun haklı gerekçeleri olduğuna değinen Sezer; “Hastanelerde biz doktorlar sadece acil cerrahiler yaptık. Planlanmış cerrahileri erteledik. Bununla birlikte kanser cerrahilerini de erteledik. Hastalar da hastanelerde bulaş riski olduğunu düşündüğü için gelmeye korktular. Sağlık otoriteleri de hastanelere gereksiz yere gelmeyi engellemek için bildirilerde bulundu. 2019’un ilk 6 ayı ile 2020’nin ilk 6 ayı değerlendirildiğinde meme şikâyetleriyle polikliniklere başvuranların oranı tüm dünyada ve ülkemizde azaldığı görüldü.Bu da kanser hastalarının yüzde 18’i tanı almadan sokakta dolaşıyor demek oluyor. Bunun yanında şikâyetle başvuran hastaların da yüzde 30’u tanı konmadan dolaşıyor. Kadınlardaki en sık rastlanan kanserlerden olan tiroid kanserleri tanısı da azalıyor. Polikliniğe başvuran sayısında da yüzde 80 oranında azalma görülüyor. Hastalarda hem tanıda ve takipte gecikme söz konusu oluyor. Yüzde 6 ile 13 oranında kanserden dolayı hayatlarda kısalma öngörülüyor. Bunların detaylı çalışmaları ilerde ortaya çıkacak” ifadelerine yer verdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER