SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

ECZACILIK FAKÜLTESİNDEN BİR PROJE BAŞARISI DAHA

ECZACILIK FAKÜLTESİNDEN BİR PROJE BAŞARISI DAHA
Bu haber 20 Kasım 2020 - 16:14 'de eklendi ve 89 kez görüntülendi.

Trakya Üniversitesinin en genç fakültelerinden biri olan Eczacılık Fakültesi, proje başarılarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Daha önce, Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Gamze Göger’in, bazı bitki ekstrelerinin antimikrobiyal etkileri üzerine yürüttüğü çalışmanın TÜBİTAK tarafından desteklenmesiyle dikkatlerin çekildiği Eczacılık Fakültesi’nde, benzer bir haber de Biyokimya Ana Bilim Dalı’ndan geldi. Önümüzdeki dönemde de büyük başarılara imza atmak için çalışmaların aralıksız sürdüğü Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde, Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lokman Ayaz’ın araştırmacı olarak yer aldığı proje, “Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” çerçevesinde, TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı.

Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Analitik Kimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yahya Nural’ın yürütücü olduğu proje, “COVID-19’un Tedavisi İçin Öncü İlaç Moleküllerinin Geliştirilmesi ve SARS-CoV-2’ye Karşı Antiviral Özelliklerinin Vitro Olarak İncelenmesi” başlığını taşıyor.

719.570 TL bütçeli projede, tüm dünyada milyonlarca insana bulaşan ve bir milyondan fazla insanın ölümüne neden olan SARS-CoV-2’ye karşı etkili olabilecek moleküler bileşiklerin sentezlenmesi ve laboratuvar ortamında etkinliklerinin incelenerek öncü ilaç adayı moleküllerin geliştirilmesi hedefleniyor.

TÜBİTAK tarafından bilim dünyasına yeni bilgiler üretilmesi, bilimsel yorumların yapılması veya teknolojik problemlerin çözümlenmesine yönelik “1001 – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” duyurulmuştu.

2020 yılı 1. döneminde 1001 programı kapsamında sunulan 1964 proje önerisinden 1740’ı bilimsel değerlendirmeye alınmış ve yapılan değerlendirme sonucunda 213 proje önerisinin desteklenmesine karar verilmiştir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER