SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

“Edirne El Sanatları Fuarı 15-16 Eylül’de ziyaretçilerini bekliyor.”

“Edirne El Sanatları Fuarı 15-16 Eylül’de ziyaretçilerini bekliyor.”
Bu haber 12 Eylül 2020 - 18:27 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.

Trakya Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği (TRAKDOSK), Interreg IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı (2014-2020) kapsamında yürüttüğü “Haskova ve Edirne Arasındaki Sınır Ötesi Turizm Potansiyelinin Arttırılması” projesinin bir etkinliği olarak 15-16 Eylül 2020 tarihlerinde Edirne Kervansaray Hotel bahçesinde 11:00-20:00 saatleri arasında “Edirne El Sanatları Fuarı” düzenlenecektir. Edirne’den 11 sanatçı, usta ve esnafın katılım sağlayacağı fuarda ziyaretçiler el sanatlarının yapılışını ve ustaların ürettiği eserleri yakından görme fırsatı bulacaklar. Fuara katılacak usta, sanatçı ve esnaflar şunlardır: Misk Meyve Sabunu- Sibel Zaralı ve Şengül Çınar, Minyatür Talika ve Fayton- Özcan Abacı, Edirnekâri- Halil Teksöz (Edrinus Edirnekâri Atölyesi), Sim Sırma (Dival Sanatı)- Radife Karagöz Ot, Tel kırma, iğne oyası ve kurdele nakışı- Yasemin Kalkan, Tezhip, minyatür- Arzu Pehlivan, Seramik- Eyüp Ardalı (Ardalı Seramik Atölyesi), Kıspet- Adem Kayın, Deri Ürünler- Heves Kayın (Defne Deri Tasarım), Çini- Işıl Talaşmanlı, Hediyelik Ürünler- Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi.

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.2.22.093 sayılı “Increasing the cross-border tourism potential between Haskova and Edirne (CrossTour) – Haskova ve Edirne Arasındaki Sınır Ötesi Turizm Potansiyelinin Arttırılması” isimli proje 24.07.2019 tarihinde uygulanmaya başlamıştır. Bulgaristan Bölgesel Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Derneği liderliğinde ve TRAKDOSK ortaklığı ve işbirliğinde gerçekleştirilen projede; Haskova ve Edirne’de ortak destinasyonlar geliştirilerek sınır ötesi turizm potansiyelinin arttırılması amaçlanmaktadır. İki ortağın toplamda 84.774,10 Euro bütçeye sahip olduğu projenin süresi 23.10.2020 tarihinde sona erecektir. Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş finansman sağlanmaktadır.

Turizm potansiyelini, sürdürülebilir kalkınmayı, kültürel çeşitliliği ve tarihi mirasın teşvik edilmesinin bir yolu olarak Haskova ve Edirne arasındaki sınır ötesi bölgede el sanatları, antika işletmeleri ve turizm ürünlerinin tanıtımının ve geliştirilmesinin amaçlandığı projede; Bulgaristan ve Türkiye’deki el sanatları ve antika pazarlarındaki turistik ürünlere odaklanılması, yenilik ve gelişme eğilimleri göz önünde bulundurularak incelenmesi, yerel düzeyde ilgililere eğitimler vermek, Haskovo ve Edirne bölgesindeki el sanatları ve antika işletmelerini tanıtmak ve pazarlamak hedeflenmektedir.

Proje etkinlikleri çerçevesinde Edirne ve Türkiye’de El Sanatları ve Antika pazarları konusunda uzman bir kadro tarafından “iyi uygulamalar” araştırması yapılmış, el sanatları ve antika pazarları konusunda faaliyet gösteren esnaflara bir anket uygulanarak eğitim ihtiyacına yönelik bir rapor hazırlanmıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER