SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt “en güvenilir yerler camilerdir”

Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt “en güvenilir yerler camilerdir”
Bu haber 07 Nisan 2021 - 20:29 'de eklendi ve 44 kez görüntülendi.

Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt Ramazan ayı öncesi yapılan hazırlıkları ve Camilerde alınan tedbirlere değinen Bozkurt, ‘En güvenilir yerler camilerdir’ dedi.

Cami’ye girildiği takdirde maskesi olmayanlara maske dağıtıldığını söyleyen Bozkurt, Camide sosyal mesafeye dikkat edilecek şekilde namaz kılma yerleri işaretlendiğini ve tüm tedbirlerin uygulandığını ifade etti.İl Müftüsü Bozkurt, Ramazan ayı öncesi tüm imamlara 13 maddeden oluşan talimat gönderdiklerini söyledi.

Bozkurt, “Camilerin bakım onarım, çevre tanzim ve temizliğine riayet edilecek. Cübbe ve sarıkların temiz, tertipli ve düzenli olmasına dikkat edilecek. Her camide cami görevlilerince mukabele okunacak. Selimiye Camii’nde mukabele ve sohbet canlı yayın saat 11.00 ile 12.00 arasında olacak ve canlı yayın için gerekli tedbirler ve koordine cami görevlilerince sağlanacak. Kur’an Kursu öğrencilerimiz tarafından belirlenen camilerde salgın hastalığından dolayı sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyularak mukabele okunacak. Her akşam camilerde teravih namazı öncesi sohbet yapılacak. Camilerin minarelerindeki kandiller ramazan ayı boyunca iftar vakti yakılacak ve sahur vakti söndürülecek. Bilbortlara başkanlığımızın ramazan tanıtım afişleri ve TV programları afişleri asılacak. Ramazan ayında fakir, yetim ve kimsesizler için çalışmalar yapılacak.Zekat ve Fitreler Türkiye Diyanet Vakfı Edirne Şubemizce toplanması için ramazan ayında sık sık hatırlatmalar yapılacak. Alo 190 hattı haftanın her günü aktif olarak hizmet verecek. Sosyal medya üzerinden planlanan programlar Ramazan Ayı boyunca da devam ettirilecek. Eski Camii’de Salı günleri saat 10:00’da vaizemiz Emine Ayer koordinatörlüğünde hatim ve sohbet programları yapılacak.”

İl Müftüsü Aleddin Bozkurt, Covid 19 ya da diğer aşıların orucu bozmadığını vurguladı.Bozkurt, “Fıkıh kitaplarımızda aşı orucu bozmaz. Diyanet işleri başkanlığımızda bunu söyledi. Kardeşlerimiz gerek Covid 19 aşısı olsun gerek diğer aşılar olsun, iğne dahi orucu bozmuyor. Ancak serum şeklinde olursa, vücuda gıda içerikli olanlar hariç diğer iğneler orucu bozmaz. Şafi mezhebinde zaten bunlar hiç orucu bozmaz.İslamda can güvenliği çok önemli. İnsandan daha değerli bir şey yoktur. Aşı olmadığı takdirde bir çok vatandaşımızın vefat ettiğini görüyoruz. Tüm kardeşlerimiz rahat bir şekilde ramazanda da aşılarını yapabilirler. Bir sakıncası yoktur” dedi.

Edirne İl Müftüsü Aleddin Bozkurt, Selimiye için İstanbul’da mahya hazırlandığını kaydetti.Bozkurt, “Selimiye’deki mahyamızda şu anda İstanbul’da Vakıflar İstanbul Bölge müdürlüğü tarafından hazırlanıyor ve Pazar gününe kadar getirip asılacak. Ne yazılacağını bilmiyorum. Belki sağlıkla ile ilgili bir hadis yazmış olabilirler. Biz birbirimize merhametli olalım bir birlerimizin kusurlarını örtelim ki Allah’ta bizim kusurlarımızı affetsin.”dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER