SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

“EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI…

İhtiyaç duyulan alanlarda toplantı ve eğitimler de düzenlenecek.

“EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI…
Bu haber 10 Aralık 2019 - 19:34 'de eklendi ve 152 kez görüntülendi.
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ VE EDİRNE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, “EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI…
Trakya Üniversitesi ile Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, 15 maddeden oluşan ve üç yıl boyunca geçerli olacak bir “Eğitimde İş Birliği” protokolü imzalandı. “2023 Eğitim Vizyonu” belgesinin esas kriter olarak belirlendiği protokol kapsamında, her iki kurum; eğitim-öğretim, eğitim yönetimi, ders dışı etkinlikler ve veli destek çalışma alanlarında işbirliğine gidecek. Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleştirilen imza törenine, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Baş Müfettişi Sezai Güler, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı ve Sofya Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Şenol Genç katıldı.
İşbirliği protokolü imza töreninde konuşan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 2023 Eğitim Vizyonu belgesinin dört temel unsurunun öğrenci, öğretmen, okul ve ebeveyn olduğunu belirterek, “Eğitimi bir ekosistem olarak görmeyi ve sistemin tüm alt bileşenlerini eş zamanlı tasarlamayı hedefleyen taktik ve stratejik tasarımlara her zamankinden daha fazla gereksinim var.” dedi. 2023 Eğitim Vizyonu’nun temel amacının; çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık yararına kullanan, bilime meraklı, kültüre duyarlı, nitelikli ve ahlaklı bireyler yetiştirmek olduğuna vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Bu amaçlarla, yükseköğrenim öncesi eğitim kurumları ile yükseköğretim kurumlarının işbirliği yapması, her iki düzeyde ortaya çıkan eğitim sorunlarının paylaşılması ve karşılıklı işbirliği anlayışının gelişmesi, eğitimin niteliğini artırıcı çok önemli etkiler sağlayacaktır. Bu ortak hedeften hareketle 2023 Eğitim Vizyon belgesinde yer alan amaçlar doğrultusunda, Edirne’de eğitimin niteliğini daha da ileri bir noktaya taşımak, eğitim hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla üniversitemiz ile Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki iş birliği ile ilgili çalışmaları planlı ve koordineli bir şekilde yürütmeyi amaçlıyoruz.” dedi.
Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı ise Trakya Üniversitesi ile geçmişte eğitim alanında yapmış oldukları işbirliği protokollerine bir yenisini daha eklemenin sevincini yaşadıklarını belirtti. Protokolün amacını, “Edirne il sınırları içerisinde yer alan ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında eğitim hizmetlerinin kalitesini artırmak” olarak açıklayan İl Müdürü Dr. Önder Arpacı, “Eğitimin niteliği ile ilgili 2023 Eğitim Vizyonu belgesinde öncelikli olarak belirlenmiş alanlar başta olmak üzere taraflarca uygun görülen tüm alanlarda, planlı çalışmalar yürüterek, özellikle öğrencilerin başarı seviyelerini yükseltecek olan eğitim hizmetlerinin niteliğini artırma amacıyla üniversitemiz ile bu protokolü imzalamış bulunuyoruz. Protokol kapsamında ayrıca eğitim programlarının geliştirilmesi, öğretmen yeterliliklerinin uygulamalı eğitim faaliyetleriyle artırılması ve ailelerin sosyal, kültürel ve mesleki gelişimlerine destek olunması noktasında ortaklaşa çalışmalar hedefliyoruz.” dedi.
PROTOKOL KAPSAMINDA BELİRLENEN İŞBİRLİĞİ ALANLARI
İşbirliği alanlarının eğitim-öğretim, eğitim yönetimi, ders dışı etkinlikler ve veli destek çalışma alanları olarak belirlendiği protokol kapsamında Edirne’deki meslek liselerinde görev yapan öğretmenler, Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Meslek Yüksekokulları öğretim üyeleri ile zaman zaman bir araya gelerek çalıştaylar düzenleyecek. Ayrıca Trakya Üniversitesi tarafından hazırlanmak ve yürütülmek üzere, sertifika programları düzenlenecek ve protokol kapsamına giren alanlarda yapılan çalışmaların sonucu kitap, makale, dergi ve bülten gibi yayınlara dönüştürülecek. Çalışmaların bazıları TÜBİTAK, Trakya Kalkınma Ajansı gibi kurumlarla ulusal düzeyde ve Avrupa Birliği Destek ve Hibe Programları gibi uluslararası düzeyde programlardan yararlanmak amacıyla yürütülecek. Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren üniversite öğrenci toplulukları ile okul öğrenci kulüpleri arasında iş birliğinin de sağlanacağı protokol kapsamında, öğrencilerin velilerine yönelik ihtiyaç duyulan alanlarda toplantı ve eğitimler de düzenlenecek.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER