SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

FARKLILIĞI OLAN ÇOCUKLARIMIZIN DA EĞİTİM HAKKI VAR!

Aksaray’da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulundaki olaya tepkiler artıyor..

FARKLILIĞI OLAN ÇOCUKLARIMIZIN DA EĞİTİM HAKKI VAR!
Bu haber 08 Kasım 2019 - 15:10 'de eklendi ve 243 kez görüntülendi.

FARKLILIĞI OLAN ÇOCUKLARIMIZIN DA EĞİTİM HAKKI VAR!

Gazeteler, Televizyonlar ve Sosyal Medyada Aksaray’da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda velilerin, okulda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılmasını talep ettiğini; okulun çıkış saatinde bir araya gelen velilerin, otizmli çocukları yuhaladığını büyük bir hayret ve şaşkınlıkla öğrendik.

Eğitim, yaşamını sürdüren her çocuğun en temel haklarından biridir. Devlet, tüm çocuklara ayrım gözetmeksizin ve sayılarına farklılıklarına bakmadan ama farklılıklarıyla güvenle, mutlu bir şekilde sürdürebilecekleri uygun eğitim olanaklarını sunmak ve eğitimden yararlanmalarını sağlamakla görevlidir.

Veliler, öğretmenler dahil hiçbir kişi yada kuruluşun çocukların eğitim hakkını engelleme hakkı yoktur. Devlet organları, yöneticileri çocuklarımızın ötekileştirilmesine, ayrımcılığa uğramalarına meydan vermeyecek, tedbirleri almak zorundadır.

Evrensel insan hakları, Uluslararası anlaşmalar, Anayasa ve kanunlarımıza aykırı bu müessif olayı önleyici tedbirler alamayan okul idaresi dahil Milli Eğitim camiasını kınıyoruz. Otistik çocuklara karşı tavır alan, okulda kendi çocukları ile olmalarına karşı çıkarak yuhalayan, velileri, sağduyu ve vicdanlı olmaya, İNSAN olmaya davet ediyoruz.

Çocuklarımız, sağlıkları, engelleri, fiziksel ve zihinsel farklılıkları ne olursa olsun çok değerli ve çok önemliler. Çocuklarımızı korumalı kollamalı, onlara saygı, sevgi ve şefkat göstererek çocuklarımıza örnek olmalıyız.

Unutmayın ata sözümüzdeki gibi ” kuş yuvada gördüğünü yapar”.

Edirne Çocuk Hakları derneği adına

Av.Nebahat ÇAVUŞ

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER