SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Hasta Evar Yöntemi İle Sağlığına Kavuşturuldu.

EVAR ameliyatı sonrasında hastayı iki gün içinde şifa ile taburcu oldu.

Hasta Evar Yöntemi İle Sağlığına Kavuşturuldu.
Bu haber 19 Nisan 2018 - 14:51 'de eklendi ve 634 kez görüntülendi.

Karın Aort Damarı Patlamak Üzere Olan Hasta Evar Yöntemi İle Sağlığına Kavuşturuldu.

Edirne’de, karın Aort damarında 14 cm dev anevrizması olan 69 yaşında erkek hasta M.Ç. Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde, EVAR ( Endovasküler anevrizma tamiri ) yöntemi ile sağlığına kavuştu.

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi uzmanı Dr. Devrim EROĞLU şunları kaydetti; ‘‘ Hastanemizde uzun zamandır karın ve göğüs Aort damarı genişleme (anevrizma) ve yırtılması (disseksiyon), her iki kasık arterinden girilerek başarılı şekilde tedavi edilmektedir. Bu hastamızın özelliği ise; karın Aort damarı genişlemesi (Aort Anevrizması) 14 cm olup, yaptığımız literatür araştırmasında Türkiye de şu ana kadar EVAR yöntemi ile tedavisi yapılmış ve başarılı olmuş en geniş Abdominal Aort Anevrizmasına sahip olmasıdır.

Hasta bize şiddetli karın ve sırt ağrısı ile başvurdu; öncesinde bypass ameliyatı olması, hipertansif olması ve karın Aort damarının 14 cm olması nedeniyle, çok acil olarak işleme alındı, her iki kasık damarından girilerek damar içine yamalı stent yerleştirildi ve böylece anevrizma tedavi edilerek, karın Aort damarının yırtılması, fistül, emboli gibi komplikasyonların önüne geçmiş olduk.’’

Yaklaşık bir saat süren EVAR ameliyatı sonrasında hastayı iki gün içinde şifa ile taburcu ettiklerini belirten Kalp Damar Cerrahi uzmanı Dr. Devrim EROĞLU; ‘‘ bu yöntem ile karın – göğüs Aort damar genişleme ve yırtılmaları daha kolay ve hızlı şekilde tedavi edilip, kısa sürede taburcu edilmekte ve gündelik hayatlarına da hızlıca dönmektedirler.’’ dedi.

Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mustafa Talha SÜTCÜ; ‘‘ Açıldığı günden bu yana bölge halkının tercihi olmaktan gurur duyan Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi hizmetleri açısından güncel tıbbın tüm imkânlarını kullanır duruma geldi. İşleyişini başarılı bir şekilde sürdüren Kalp Damar Cerrahisi Kliniği kendini sürekli yenileyerek adından sıkça söz ettiriyor. İleri seviye sağlık hizmeti veren Kalp ve Damar Cerrahisi kliniği olarak her geçen gün bölge halkımıza şifa dağıtmaya devam ediyoruz. Hastanemiz kardiyovasküler cerrahide 3.basamak sağlık kuruluşlarında yapılan birçok işlemi gerçekleştirebilmektedir. Birçok büyük sağlık merkezi ile yarışır pozisyona gelinmiştir. Bu durum hem Hastanemiz hem Edirne’miz açısından büyük kazançtır.’’ dedi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü

Basın ve İletişim Birimi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER