SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

HAVSA BU YILDA COŞKULU BİR FESTİVALE EV SAHİPLİĞİ YAPTI..

AKSAL;Havsamızı hep birlikte sizlerle daha iyi yerlere taşıyacağız.

HAVSA BU YILDA COŞKULU BİR FESTİVALE EV SAHİPLİĞİ YAPTI..
Bu haber 07 Eylül 2019 - 11:28 'de eklendi ve 188 kez görüntülendi.

İlimizin şirin ilçesi Havsa’da bayram coşkusu yaratan,gündüz ve akşam çeşitli etkinliklerle başlayan 19’uncu Havsa Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivali büyük bir coşku ve heyecan ile kutlandı ve 10 yıldan bu yana CHP li Belediye olarak gerçekleşen kutlamaları aratmadı.


Bu yıl  19’uncusu düzenlenen Havsa Belediyesi Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivali,her yıl olduğu gibi Kortej yürüyüşü ile başladı.
Atatürk İlköğretim Okulu önünde toplanan kortej yürüyüşü coşkulu kalabalığın  katılımıyla gerçekleşti. Gencer Savaş Bandosu eşliğinde gerçekleşen kortej yürüyüşü Atatürk Anıtına Festival Çelenginin  sunumuyla devam etti.


Buradaki törene, İlçemiz Kaymakamı Neslihan Kısa, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal,İlçemiz Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan, İlçemiz Jandarma Komutanı Ömer Çıngı,İlçemiz Emniyet Müdürü Vekili Sercan Altınorak,Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu,İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş,Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk,EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, İlçemiz Oda ve Kooperatif Başkanları, mahalle ve köy muhtarları ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Hükümet Konağı önünde “Üretici Kadınlar El Emeği Standı” açılışının ardından Saat: 17.45 Havsa Kadın Kooperatifi açılışı gerçekleştirildi.
05 Eylül 2019 Perşembe günü (dün) Saat:18.00’da Havsa Belediye Yazlık Düğün Salonu’nda Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivali açılışı yapıldı.Belediye Başkanı Aydın Balkan yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Siz değerli katılımcılar ile birlikte Havsa Tarım aletleri ve Hayvancılık Festivalinin 19. kez açılışını yapmanın onurunu ve heyecanını yaşatan, bu heyecanı yeni kuşaklara taşıyan, festivalimizin bu günlere gelmesinde akıllarıyla, yürekleriyle güç veren, katkı sağlayan ve ebediyete intikal eden belediye başkanlarımızı, belediye çalışanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Aramızda olan başkanlarımıza da şükranlarımı sunuyorum. 
    Sevgili hemşerilerim,  Değerli misafirler, geldiğimiz bu günde, artık ülkelerden çok şehirler ve ilçeler rekabet etmektedir. Her bir il ve ilçe kendi rekabet unsurlarını öne çıkarmak adına gayret göstermektedir. Bizler de ilçemizi güçlü olduğu konularda daha da güçlendirmek ve daha rekabetçi bir konuma taşımak zorundayız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı üzere çocuklarımıza sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda kimliği olan iller ve ilçeler bırakmalıyız.
    Bölgemiz de bildiğiniz üzere tarım ve hayvancılık bölgesidir.Göreve geldiğimiz yaklaşık 5 aylık süre içerisinde, ilçemizde tarım ve hayvancılık alanında rekabet gücümüzü arttıracak iki önemli gelişme yaşadık; Tarım alanında ilçemiz, Edirne’de İpsala ve Edirne Merkez’in ardından Lisanslı Depoculuk faaliyetinin başladığı 3. ilçe oldu. Bu sayede ilçemiz çiftçisi ürettiği ürünü, Hükümetin belirlediği tavan fiyatı muhafaza ederek ve ürün kalitesine göre bunun üzeri çıkarak satma olanağı buldu. Bir sene boyunca yoğun emek harcadığı, deyim yerinde ise gözünün içine baktığı mahsulünden beklediği verimi almanın sevincini fiyat düşüşleri ile kaybetmedi. Lisanslı depoculuk, fiyat istikrarı açısından çiftçimiz için önemli bir destek sağladı.
    Hayvancılık alanında ise, bildiğiniz gibi ilçemiz hayvan hareketi açısından bölgemizin en büyük hayvan pazarına sahip ilçesidir. Valimiz Sayın Ekrem Canalp ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, kendisinin teklifi ve Edirne İl Genel Meclisimizin desteği ile E-dirne İl Özel İdaresi ve Belediyemiz arasında Havsa Hayvan Pazarımızın Modernizasyonu için protokol imzalanmıştır.Bu protokol kapsamında Hayvan Pazarımızın padok alanının yenilenmesi ve üzerinin kapatılması ile bir taraftan pazara gelen hayvanların daha sağlıklı bir ortamda el değiştirmesi sağlanacak, diğer taraftan pazarın büyümesi, üreticimizin hayvanını hakkettiği fiyattan satabilmesine imkan verecektir. Bu kapsamda, Sayın Valimiz Ekrem Canalp ve Edirne İl Genel Meclis Başkanımız Sn Mehmet Geçmiş ve İl Genel Meclis üyelerimize hayvancılığımıza olan desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaymakamı Neslihan Kısa yaptığı konuşmasında;
    Bugün burada 19.su düzenlenmekte olan Tarım Aletleri, Hayvancılık ve Emtia Festivalimizin açılış programını yapmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Havsa Belediyemiz tarafından düzenlenen ve artık gelenekselleşen bu festival programlarının, aramızdaki birlik beraberlik ruhunun yaşatılabilmesi, insanlarımızın bir araya gelerek keyifli vakit geçirebilmelerinin sağlaması ve yoğun, stresli ve yorucu hayat temposu içerisinde birazda olsa soluklanabilme imkanı sunması dolayısıyla oldukça önemli ve değerli olduğunu düşünüyorum.
    Festival programımız kapsamında 4 gün boyunca çeşitli yarışmalar düzenlenecek, değerli sanatçılarımız konserler verecek, bilgilendirme konferansları gerçekleştirilecek ve böylece ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza yada katılımcı olarak ilçe dışından gelen olan misafirlerimize dahil olabilecekleri farklı alternatifler sunulacaktır.
    Bu vesile ile festival programının hazırlanmasında emeği geçen başta Havsa Belediye Başkanımız Sayın Aydın Balkan olmak üzere tüm çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Programımıza katılarak bizlere yalnız bırakmayan başta Sayın Milletvekilimiz Fatma Aksal olmak üzere tüm katılımcılarımıza hoş geldiniz diyorum.19. Tarım Aletleri, Hayvancılık ve Emtia Festivalimiz hepimize hayırlı uğurlu olsun.”dedi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal yaptığı konuşmasında; “.Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz 19’uncusu düzenlenen Havsa Belediyesi Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivalinin hayırlı olmasını diliyorum.Bir hasad döneminin sonuna yaklaşıyoruz. Buğday ve ayçiçeği hasadımız iyi geçti çeltiktede önemli bir verim bekliyoruz.Gıdayı kontrol eden dünyayı kontrol eder sözü çok doğru.Bu anlamda bölgemiz çok önemli.Devlet olarak Edirnemize ve bölgemize çok yatırım yaptık yapmaya da devem edeceğiz.Havsa sadece tarım demek değil.Stratejik olarakta önemli bir noktada.İnşallah Havsamızı hep birlikte sizlerle daha iyi yerlere taşıyacağız.Tekrar 19’uncuHavsa Belediyesi Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivalinin hayırlı olmasını diliyorum.Hepinizi saygı sevgi ve hürmetle selamlıyorum.”dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER