SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

‘İyot Eksikliği Nedir’

İyot Açısından fakir topraklara sahibiz.

‘İyot Eksikliği Nedir’
Bu haber 30 Ekim 2018 - 9:31 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

İyot Eksikliği tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelinde en az bir buçuk milyar insanın iyot eksikliği riski altında olduğu tahmin edilmektedir. İyot Açısından fakir topraklara sahip ülkemizde 1999 yılından bu yana iyot eksikliği ile mücadele amacı ile sofra tuzlarına iyot eklenmektedir. Ancak çalışmalardanolumlu sonuçlar alınmasına karşın ülkemizde iyot eksikliği hala önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Fahri Bilgiç, iyot eksikliği nedenleri, belirtileri ve eksikliğinin giderilmesine yönelik şunları kaydetti;

İyot Eksikliği, anne karnından itibaren yaşamın tüm dönemlerinde ciddi sorunlara neden olabilmektedir. İyot molekülleri başlıca vücutta zeka gelişiminden, büyümeye, bağışıklık sisteminden, sindirim sistemine kadar bir çok önemli yapıyı kontrol eden tiroit hormonlarının üretiminde kullanılmaktadır.

“İyot Eksikliği Nedenleri Nelerdir?”

İyot vücutta üretilmez. Tek kaynağı diyet ile alımdır. Bu yüzden iyot eksikliğinin ana nedeni beslenmedir. İyot açısından güçlendirilmemiş tuz kullanılması veya uzun süre tuz kısıtlaması yapılması ciddi iyot eksikliğine neden olabilmektedir. Vegan veya vejetaryen bireylerde de iyot eksikliği görülebilmektedir. Brokoli, karnabahar, brüksel lahanası ve soya gibi besinler çiğ tüketilirse iyot metabolizmasını bozabilmektedir. Ayrıca sigara iyot emilimini azaltmaktadır.

“İyot Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir”

İyot eksikliği tiroit bezinin büyümesine yani guatr hastalığına ve tiroit hormonu üretiminin azalmasına (hipotiroidzm) neden olmaktadır. Hipotiroidiye yol açtıktan sonra saç dökülmesi, halsizlik, cilt kuruluğu, ciltte kalınlaşma, kabızlık, üşüme hissi, sık hastalanma, kan yağlarında bozulma, yorgunluk hissi, adet düzensizlikleri, tırnaklarda çabuk kırılma, kilo artışı, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, depresyon, kalp ve akciğer yetersizliği gibi geniş bir şikayet yelpazesi oluşturabilmektedir. Ayrıca yapılan son araştırmalarda iyotun meme kanseri ve kalp damar hastalıklarından koruyucu etkisi olduğu ve lenf sisteminin sağlıklı çalışmasında etkili olduğu gösterilmiştir.

Gebelerde İyot ihtiyacı artmaktadır. Gebelerde iyot eksikliğine bağlı düşük, erken doğum, doğumsal anomaliler görülebilmektedir. İyot yetersizliği olan annelerden doğan bebeklerde zeka geriliği, işitme ve konuşma bozukluğu ile gelişme geriliği görülebilmektedir. Çocukluk çağında ise büyüme ve gelişme geriliği, zeka düzeyinde azalma, öğrenme güçlüğü, okul başarısında azalma gibi sorunlara da yol açabilmektedir.

“İyot Eksikliği Nasıl Giderilir?”

İyotlu sofra tuzu, deniz ürünleri, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri, yumurta, kuru erik, beyaz fasulye iyottan zengin başlıca besinlerdir. İyot eksikliği başlıca iyotlu tuz tüketimi ile giderilmektedir. Günlük iyot ihtiyacı 2grtuz ile karşılanabilmektedir. Açıkta bırakıldığı takdirde tuzdaki iyot yok olur. Bu yüzden iyotlu tuz ambalajı içinde tüketilmeli ya da nemli olmayan, serin ortamlarda, ışık, güneş ve hava görmeyen koyu renkli cam kaplarda saklanmalı ve kısa sürede tüketilecek şekilde az miktarda satın alınmalıdır. Ayrıca yemek sıcakken katıldığında iyot etkinliği kaybolabilmektedir. Yemek ocaktan alınmadan hemen önce yada sofra da atılmalıdır.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER