SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

KIRKPINARIN YAPILMASINI İSTİYORSAK KURALLARA UYALIM..

GÜRKAN; “Pandemi azalırsa Kırkpınar Güreşleri’nin yeni tarihini belirleyeceğiz”

KIRKPINARIN YAPILMASINI İSTİYORSAK KURALLARA UYALIM..
Bu haber 15 Haziran 2020 - 21:57 'de eklendi ve 138 kez görüntülendi.

Korona virüs nedeniyle ertelenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bir an önce yapılması konusunda alınması gereken önlemler,uyulması gereken kurallar konusunda vatandaşlara çağrıda bulunan Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Sevgili milletimiz, sevgili halkımız kurallara uyalım. Güreşlerimizi de diğer sporları da zamanında şanına, şerefine, şöhretine yakışır bir şekilde yapalım. En doğru temenni de bu” dedi
Bu yıl 3-4-5 Temmuz’da 659.’su gerçekleştirilmesi planlanan ve ilan edilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, korona virüsü sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmişti.
Henüz yapılması planlanan tarih konusunda bir açıklama yapmanın doğru olmadığına dikkat çeken Belediye Başkanı Gürkan, “Yağlı Güreş bir açık hava sporu. Aslolan açık havada yapılmasıdır. İnşallah ülkemiz, bütün dünya korona virüsü bir an önce defederiz. Havalar da müsaitken şanına yakışır bir şekilde Kırkpınarımızı da diğer güreşlerimizi de yaparız. En büyük temennimiz bu. Ama şu anda hiç kimsenin öngöremediği bir süreç var. Tabii ki bazı tarihler konuştuk. Ağustos ve eylül ayı ile ilgili konuştuk. Fakat bunları şimdiden açıklamak çok doğru değil. Niye doğru değil; ne geleceğini bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.
Konunun muhatabının Edirne Belediyesi olması nedeniyle Kırkpınar’ın düzenleneceği tarihin sıkça sorulduğunu belirten Recep Gürkan, “Şunu söylüyorum; 3 Temmuz’da Edirne’de toplantıyı yapacağız. Aslında her şey yine bizim elimizde. Eğer biz Türk milleti olarak Sağlık Bakanlığı’nın açıklamış olduğu kurallara, kararlara, sosyal mesafeye, hijyene, maskeye dikkat edersek bu süreci çok kısa sürede ve kolay bir şekilde atlatacağız. Yağlı Güreşleri de çok daha yakın tarihte yapacağız. Ama biz kurallara uymazsak o zaman bu beladan daha zor ve uzun sürede kurtulacağız. Aslında sorunun cevabı da bize bağlı”diyerek vatandaşlardan duyarlı davranmalarını ve gereken titizliği göstermelerini istedi.
Gürkan konu ile ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü;“Hem yeni normalleşme sürecini takip edeceğiz. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun direktifleri doğrultusunda 3 Temmuz’da Edirne’de bir toplantı yapacağız. O tarihte eğer bugüne kadar alınmış tedbirler, tüm vatandaşlarımızın hijyen kurallarına uyumuyla ülkemiz bu krizi atlatacaktır diye ümit ediyoruz. Şartlar olgunlaşırsa, pandemi azalırsa Kırkpınar Güreşleri’nin yeni tarihini belirlemeyi arzu ediyoruz.Güreşlerin yapılmamasını isteyen hiç kimse yok. Doğru zamanda doğru şartlar oluşunca güreşi yapmak istiyoruz. Kırkpınar başta olmak üzere tüm yağlı güreşleri yapmak istiyoruz. Bunu da Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun rehberliği ışığında yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.