SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Meme Kanseri farkındalık ayı etkinlikleri başladı..

Meme kanseri hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkıyor.

Meme Kanseri farkındalık ayı etkinlikleri başladı..
Bu haber 10 Ekim 2019 - 8:11 'de eklendi ve 542 kez görüntülendi.

Atatürk Anıtı önünde yapılan açılış etkinliğine Vali Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Heves Yılmaz ile sağlık çalışanları katıldı.Etkinlikte ilk olarak Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşu’nda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, yaptığı konuşmada meme kanserinin dünyada kadınlarda en sık görülen ve ölüme neden olan bir kanser türü olduğunu belirtti. Ülkemizde kanser olan her dört kadından birinin meme kanseri olduğunu söyleyen Kalkan, erken teşhisin önemine dikkat çekti. Kalkan, KETEM merkezlerinde 40-69 yaş aralığındaki kadınlara iki yılda bir çekim yapıldığını, yılın ilk 9 ayında Edirne ve Keşan ilçesinde toplam 2 bin 663 çekim yapıldığını aktardı.

Kalkan, “Meme kanseri memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkıyor. Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen aynı zamanda ölüme neden olan en sık kanser türüdür. Ülkemizde kanser olan her dört kadından biri meme kanseridir. Fazla kilolu olmak, yeterli fiziki hareket yapmamak yani hareketsiz bir yaşam sürmek meme kanserinde yaşam şekli ile ilgili değiştirilebilecek risk faktörleri arasındadır. Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak tedavi şansımızı arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör bu konuda bilinçlenmelidir. KETEM merkezlerimiz ve burada yapılan tarama testleri mamografi ve tabii ki Türkiye Cumhuriyetinin Sağlık Bakanlığının vatandaşlarımızın sağlıklarına verdiği önem ve değer ortaya çıkmaktadır. Çünkü 81 ilimizde ve birçok ilçemizde bu kanser erken teşhis ve tarama merkezleri ve eğitim merkezlerimiz hizmet vermektedir. Ülkemizin her bölgesinde bulunan KETEM’lerimizde 40-69 yaş arasında ki kadınlarımıza iki yılda bir çekim yapılmaktadır. Edirne ilimizde merkezde ilk 9 ayda 2172 kadın kardeşimiz ve Keşan ilçemizde 491 kardeşimize çekim yapılmıştır. Toplamda 2663 çekim yapılmıştır. Tüm kanserlerde olduğu gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak, haftada en az 150 dakika yürüyüş veya 75 dakika ağır aktivitelerde bulunmalıdır” dedi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Çiçin, her 10 kadından birinin meme kanseri riski taşıdığını söyledi. Çiçin, “Ben taramanın önemine vurgu yapmak istiyorum. Türkiye’de senede 23 bin meme kanseri tanısı konmakta. Bunun bir başka tercümesi ise her 8-10 kadından biri hayat boyu meme kanseri riski taşımakta. En etkin mücadele yöntemimiz tarama. Bu konuda Edirnelilerin tarama programlarına uyması son derece önemli. Ketem merkezimiz ve Üniversitemiz bu konuda yakın diyalog ve işbirliği içerisinde ve oldukça etkin programlar uygulayabilmektedir” dedi.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER