SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

“Pazarcık Smolyan Edirne İşbirliği Forumu ETSO da gerçekleşti.

43 Bulgar firması ve 57 Türk firması toplam 100 katıldı.

“Pazarcık Smolyan Edirne İşbirliği Forumu ETSO da gerçekleşti.
Bu haber 20 Kasım 2019 - 9:07 'de eklendi ve 223 kez görüntülendi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt’un ev sahipliğindeki Foruma, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Pazarcık Valisi Stefan Mirev, Smolyan Valisi Nedyalko Slavov, Dış İşleri Bakanlığı Büyükelçisi Volkan Türk Vural, T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosu Vassil Valchev, Edirne KOSGEB İl Müdürü Veysel Vural, Trakya bölgesi Oda ve Borsaları ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Kayıtlı 43 Bulgar firması ve 57 Türk firması olmak üzere toplam 100 firmanın yer alığı forumda, açılış konuşmalarının ardından bölgelerin ekonomik sunumları yapıldı. Ayrıca Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve Smolyan Ticaret ve Sanayi Odası arasında da üyelerini yakınlaştırmaya ve ticareti geliştirmeye yönelik bir işbirliği protokolü imzalandı.

Programın ilk gününde özellikle tarım ve gıda, ağaç işleme, orman ürünleri, kapı, çerçeve, mobilya üretimi, turizm, otelcilik, tarım sebze üretimi, et üretimi, büyükbaş hayvancılık, tavuk çiftliği, sigortacılık  ve inşaat sektörlerinde ikili işbirliği görüşmeleri gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’nin ekonomik sıkıntıları en az yaşayan şehir olduğunu belirterek, bunun da komşu ülkelerle olan sınır ticaretinden kaynaklandığını, özellikle Bulgar turistlerin yoğun olarak Edirne’ye gelip alışveriş yaptığını ifade etti.

Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Hüseyin Erganı, Firmaları bir araya getirmek için bu toplantının önemli olduğunu söyledi.Edirne Bulgaristan Başkonsolosu Vassil Valchev, Türk yatırımcılıları kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.Dış İşleri Bakanlığı Büyükelçisi Volkan Türk Vural, Bulgaristan ile ilişkilerin her geçen gün arttığını ifade etti.

Pazarcık Valisi Stefan Mirev, karşılıklı komşuluk ilişkilerini geliştirmek için görüşmeler yaptıklarını kaydetti.Smolyan Valisi Nedyalko Slavov da düzenlenen etkinlikle iki ülke arasında çok büyük iş potansiyeli olduğunu gördüğünü söyledi. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER