SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

“Sağlıkta, şiddeti kınıyoruz”

Başarılı olmanın ilk koşulu da insan sevgisidir

“Sağlıkta, şiddeti kınıyoruz”
Bu haber 11 Mayıs 2019 - 15:00 'de eklendi ve 130 kez görüntülendi.

Prof. Dr. Özgül Erol, son yıllarda sağlık çalışanlarına karşı şiddet olaylarına tanık olunduğunu belirterek, “Bu durum insan haklarını ihlal etmek demektir. Hemşireler, fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı olur, iş yerlerinde mutlu olursa bu memnuniyet hasta bakımına da yansıyarak hasta ve ailelerini de mutlu eder.” dedi.
Edirne’de, Ebe ve Hemşireler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören, çelenklerin sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Törende konuşan TÜ Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol, hemşireler ve ebelerin 7 gün 24 saat boyunca hasta ve yakınlarıyla birlikte olduğunu, toplumun sağlık kalitesini yükseltmek için mücadele ettiğini söyledi.
Hemşireler hayata dokunarak yaşamları kurtarır” diyen Prof. Dr. Erol, şöyle devam etti:
“Ülkemizde 2018 yılı verilerine göre 247 bin civarında hemşire görev yapmaktadır. Uluslararası Hemşireler Birliği 2019 yılı temasını ‘Herkes İçin Sağlıkta Hemşireler Öncü Bir Ses’ olarak belirlemiştir. Ama maalesef son yıllarda sağlık çalışanlarına karşı şiddet olaylarına tanık olmaktayız. Bu durum insan haklarını ihlal etmektedir.
Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan da hemşire ve ebelerin kutsal bir görevi yerine getirdiğini dile getirdi.
Sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğunu ifade eden Kalkan, “Hemşirelik ve ebelik bu ekip hizmetinin olmazsa olmazıdır. Ülkenin en zor ulaşılan yerlerinde bazen hastalıklarla bazen de cehaletle savaş vermişlerdir. Hiç bir meslek yok ki toplumun gözünde bu kadar değerli olsun. Çocuk sağlığı hizmetiyle birlikte doğum öncesi ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler sağlık alanının her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev yürütmektedirler. Felsefesi insan sevgisi, yardım ve bakıma dayalı hemşirelik ve ebelik mesleğinin temel odağı her zaman insan olmuştur. Esasen sağlık alanında görev yaparken başarılı olmanın ilk koşulu da insan sevgisidir.”dedi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER