SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Selimiye Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilecek.

“Cami Restore Edilirken İbadete ve Ziyarete Kapatılmayacak”

Selimiye Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilecek.
Bu haber 20 Kasım 2019 - 19:49 'de eklendi ve 263 kez görüntülendi.

Restorasyon süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren; “Selimiye Camii’si için kapsamlı bir restorasyon proje çalışması hazırladık. Bu kapsamda yapılacak restorasyon çalışmaları sırasında cami ibadete ve ziyarete kapatılmayacak.” Dedi.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren; “Caminin statiği açısından ana kolonlarında ciddi bir sıkıntımız yok. Bu çok önemli bir veri. Cami esaslı bir restorasyon sürecine girecek. 1982 yılında bir restorasyon gerçekleştiriliyor ve o esnada dönemin popüler malzemesi çimento restorasyonda kullanılıyor. Çimento böylesine tarihi mekanlar için çok uygun bir malzeme değil. Biz öncelikle camiden bu çimento esaslı uygulamaları uzaklaştıracağız. Bu esnada caminin neye ihtiyacı var ise, kubbesi açıldığında farklı bir ihtiyaç doğabilir. Ahşap malzemesi gergi demirleri, elektrik tesisatı gibi birçok konu var, biz bunların hepsiyle restorasyon sürecinde halledeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Mimar Sinan’ın ustalık eserim diye nitelendirdiği Selimiye Camii restore edilecek. Restorasyon süreci için hazırlıkların tamamlandığını dile getiren Güneren; “Restorasyon çalışmaları için hazırlıklarımız tamam. Projeyi temin edeli 2 buçuk yıl oldu. Bu arada doğru uygulamaları gerçekleştirmek adına bilim kurulu kurduk. Son derece bilimsel çalışmalar yapıldı. 2020 yılının Mart yada Nisan Ayı’nda restorasyona başlamayı düşünüyoruz.” Şeklinde konuştu.

Selimiye Camisinde son yapılan restorasyondan kalma hatalar ve yıpranmış bölümleri onarılacak. Restorasyon sırasında caminin ibadete ve ziyarete kapatılmayacağını belirten Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren; “Cami restore edilirken ibadete ve ziyarete kapatılmayacak. Biz ibadet ve ziyareti devam ederken restorasyon işlemlerini yapacağız. Restorasyonu 3 ila 4 yıl arasında nihayete kavuşturacağımızı düşünüyoruz. Restorasyon sırasında bizim şu anda bilemediğimiz bir sorun çıkar ise süre uzayabilir.”İfadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER