SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

SOYTÜRK’TEN MÜJDELİ HABER; BALKAN TARİHİ MÜZESİ 2020’DE AÇILIYOR

Balkan Tarihi Müzesi Turizm Destinasyonlarının odak noktası olacak.

SOYTÜRK’TEN MÜJDELİ HABER; BALKAN TARİHİ MÜZESİ 2020’DE AÇILIYOR
Bu haber 20 Kasım 2019 - 9:38 'de eklendi ve 204 kez görüntülendi.

Edirne’nin çiçeği burnunda İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, İl Genel Meclisi’nde müdürlüğünün çalışmaları hakkında sunup yaparak meclis üyelerini bilgilendirdi.Birçok Kurum Müdürü gibi İl Genel Meclisinin bilgilendiren Soytürk, UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde sadece Kırkpınar ve Kakava-Hıdrellez’in olmadığını, başvuru aşamasında olanlarla beraber somut olmayan kültürel miras listesinde 11 tane eserin bulunduğunu, bu eserlerin de Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Ebru Sanatı, Edirne Çinisi, Edirnekari, Talika, Kispet Yapımı, Kati Sanatı olduğunu kaydetti. Soytürk, Bocuk Gecesi Kutlamaları, Aynalı Süpürge ve Misk Sabununun da Listeye girmesi için başvurusunu yaptıklarını açıkladı. 

HIDIRLIK TABYASI TEMMUZ AYINDA AÇILACAK…

Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Soytürk’ın en önemli müjdelerinden biri de Hıdırlık Tabyasının Temmuz Ayında açılacağı müjdesi oldu.İl Özel İdaresi’nin ihalesini yaparak Edirne’ye kazandıracağı Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi’nin Temmuz ayında açılmasının planlandığını söyleyen Soytürk, müzenin Türkiye ve Balkanların en büyük interaktif müzesi olacağını kaydetti. Soytürk bu konuda da yaptığı açıklamada “Toplam 50 dönüm bir arazi üzerinde seyir terasıyla birlikte interaktif bir müze. Çok kıymetli bir müze. Şükrü Paşa’nın da odası olacak; 2. Murat’ın da odası olacak. 20’ye yakın odası var. Her odada interaktif savaş sahneler var, haritalar var. Gelen turistler de kulaklıklarını takarak kendi dillerinde bilgileri alacaklar. Dijital çağın gerektirdiği her şeyi kullanıyoruz. 55 bin metrekare inşaat alanı var. 2019 yılı sonunda çalışmaların bitmesi planlanıyor. Edirne’nin 9’uncu müzesi; Türkiye’nin ve Balkanların en büyük interaktif müzesi olacak. Açıldıktan sonra ciddi bir turizm potansiy eline sahip olacağını düşünüyoruz. Balkan tarihimizin en iyi anlatıldığı müze olacak. İlimiz için çok büyük bir yatırım, çok büyük bir değer”dedi.

CİHANNÜMA KASRI 2020 PROGRAMINA ALINIYOR..

Sarayiçi ören yeri projesiyle ilgili de bilgiler veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Cihannüma Kasrı’nın projelerinin çizildiğini, kurul tarafından onaylandığını belirterek 2020 yılı yatırım programına alınacağını söyledi.İl Özel İdaresi’nce ihale edilen, sözleşme bedeli 8 Milyon TL olan yeni bir proje Sarayiçi Ören Yeri ile ilgili açıklamalarda da bulunan İl Müdürü Soytürk şunları söyledi; “Burada bulunan mutfakları, Kum Kasrı Hamam’ı ve Adalet Kasrı’nı Mayıs ayında müze olarak ziyarete açıyoruz. Ama bizim hedefimiz; Cihannüma Kasrı. 7 katlı kasrı ayağa kaldırmak istiyoruz. Kasrın projeleri çizildi, kurul da onayladı. 2020 yatırım programına alınınca ihyasına başlanacak. Bu da Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi’nden sonra Edirne için inanılmaz bir zenginlik olacak. Cihannüma Kasrı Edirne Sarayı’nın en önemli yapısıdır. 1451-1452 yıllarında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılmıştır. Yüzyıllarca sarayın yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde sarayın kısmen ayakta kalmış yapılarından biridir. Yatırım programına alınmasının ardından yapılacak çalışmalarla bu kasrı Edirne’mize kazandıracağız” dedi.

MÜZELERİN ZİYARETÇİ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR..

Soytürk ayrıca Edirne’deki müzeleri ile ilgili bilgiler vererek 2018 yılında 1 milyon 34 bin kişinin ziyaret ettiğini, 2019’un 10 ayında ziyaretçi sayısının 726 bin olduğunu belirterek, Balkan Tarihi Müzesi ve Cihannüma Kasrının açılmasıyla ziyaretçi sayısının daha da artacağını ifade etti. Soytürk, “İlimizdeki müzeleri 2017 yılında 756 bin 420 kişi müzelerimizi ziyaret etmiş. 2018 yılında bu sayı 1 milyon 34 bin oldu. 2019’un ilk 10 ayında ise rakam 726 bin. Bir de buraya Balkanların en büyük Balkan Tarihi Müzesi’nin açıldığını, Cihannüma Kasrı’nın açıldığını düşünelim. Sayılar çok ciddi derecede artacaktır. Özellikle Balkan Tarihi Müzesi, Çanakkale Hattı üzerinde turizm destinasyonlarının en önemli odak noktalarından biri olacak” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER