SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

T.Ü. KALİTE SÜREÇLERİNİN DENETLEYİCİSİ OLDU

TABAKOĞLU; “bu görevi layıkı veçhile yerine getireceğiz.”

T.Ü. KALİTE SÜREÇLERİNİN DENETLEYİCİSİ OLDU
Bu haber 09 Ekim 2018 - 14:21 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.

Türkiye’de üniversitelerin kalitelerinin artırılması ve standartların yükseltilmesi için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bünyesinde kurulan başkanlığını Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın yürüttüğü Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Kurumsal Dış Değerlendirme Programı kapsamında “Takım Başkanları Toplantısı”nın ilk oturumunu 27 Eylül 2018’de İTÜ Rektörlüğünün ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Kalite ve denetleme süreçlerinde yetkin bir kurul olan ve değişen dünyada ayakta kalacak bilgi beceri yetkinlikte mezunlar, nitelikli araştırma ve yönetim alanına üniversitelerimizin odaklanmasını ve ilerlemesini sağlamak amacıyla kurulan YÖKAK’ın takım başkanlığına Üniversitemiz de seçildi. Üniversitelerin akreditasyon ve kalite süreçlerini denetleyecek olan takım başkanları toplantısına Üniversitemizi temsilen Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu katıldı.
Takım başkanları toplantısının ikinci günü olan 28 Eylül 2018’de ise İstanbul Teknik Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın ile yükseköğretim kurumlarının uygulamalı bilim, mühendislik, teknoloji ve bilişim alanlarındaki programlarını akredite eden ve sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet gösteren, dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Accreditation Board for Engineering and Technology, Inc. (ABET) akreditasyonu ile ilgili toplantı yapıldı.
Üniversitemizin geçirdiği kalite süreçlerinin ardından kazandığı deneyim ve birikimlerin, diğer üniversitelerin değerlendirilmesine aktarılması amacıyla YÖKAK Takım Başkanlığına seçilen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konuya ilişkin “Üniversitemiz bundan yaklaşık iki yıl önce akreditasyon ve kalite süreçlerine hızlı bir giriş yaptı. Bu noktada Fen Fakültemizin Biyoloji ve Kimya bölümleri ile Tıp Fakültemiz uluslararası akreditasyon sahibi oldular. Toplam kalite süreçlerinde gelişme sağlamak için İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak başkanlığında bir ekip tarafından bir kontrol süreçlerinden geçtik. Bu süreç içerisinde Üniversitemizin misyon ve vizyonlarının yanı sıra Ülkemizin 2023 hedeflerine yönelik projeksiyonlar geliştirdik. Bugün bu süreçlerden elde ettiğimiz birikimleri diğer üniversitelerle paylaşmak ve üniversitelerin gelişmesine destek sağlamak için YÖKAK tarafından böyle bir görev tevdi edildi. Bizlerde tüm gücümüzle bu görevi layıkı veçhile yerine getireceğiz.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER