SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

T.Ü.KRONİK HASTALIKLAR VE KALP KAPAK HASTALIKLARI

“Balkan Kardiyoonkoloji Günleri”

T.Ü.KRONİK HASTALIKLAR VE KALP KAPAK HASTALIKLARI
Bu haber 29 Kasım 2018 - 15:00 'de eklendi ve 132 kez görüntülendi.
TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE KRONİK HASTALIKLAR VE KALP KAPAK HASTALIKLARI KONUŞULDU
 
Trakya Üniversitesi’nin Sürekli Tıp Eğitimi ile Tıp Fakültesi Kardiyoonkoloji Birimi’nin “Balkan Kardiyoonkoloji Günleri” kapsamında düzenlediği “Kronik Hastalıklar ve Kalp Kapak Hastalıkları” toplantısı, Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi adına Doç. Dr. Cafer Zorkun’un Düzenleme Kurulu Başkanlığı’nı üstlendiği toplantı, ülkemizde bu alanda, bu amaçla gerçekleştirilen ilk ve tek multidisipliner toplantı olma özelliğiyle dikkat çekti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri mini bir konser verdi.
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Kardiyoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Serdar Küçükoğlu, kardiyoonkolojinin çok yeni bir alan olduğunu, radyasyon üzerine çalışma yapanların bu bilgilere hakim olduklarını ancak ciddi bilimsel bir disiplin haline gelişinin son birkaç yıl içerisinde olduğunu söyleyerek başladığı açılış konuşmasında, “Bugün artık tüm büyük sağlık merkezlerinde multidisipliner kardiyoonkoloji birimleri mevcut. Onkoloji hastalarının yaşam sürelerinin uzaması neticesinde gerek hastalığın etkileri gerekse tedavinin etkisiyle kardiyolojik etkiler ortaya çıktı. Türk Kardiyoloji Derneği de bu alanla ilgilenmeye başladı. Siz öğrenciler çok şanslısınız, düzenlenen bu toplantılar ve hayata geçirilen çalışmalar sayesinde yepyeni bir bilim dalından haberdar oluyorsunuz. Bugün Türk tıbbında en önemli olay multidisipliner çalışmadır. Çünkü toplum yaşlandıkça hastalıklar komplike bir şekilde gelişiyor ve bununla da tek bir alanın ilgilenmesi mümkün değil.” diyerek Doç. Dr. Cafer Zorkun özelinde tüm Trakya Üniversitesi’ne teşekkür etti.
 
Prof. Dr. Mehmet Serdar Küçükoğlu’nun açılış konuşmasının ardından oturumlara geçildi. Prof. Dr. M. Cem Uzal, Doç. Dr. Omaç Tüfekçioğlu ve Prof. Dr. Yüksel Aksoy’un moderatörlüklerinde gerçekleştirilen ilk oturumda, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cafer Zorkun “Radyasyon, Kemoterapi ve İmmunoterapi Kaynaklı Kapak ve Büyük Arter Hastalıkları”, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Kardiyoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Serdar Küçükoğlu “Kanser ve Pulmoner Hipertansiyon”, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mert Saynak “Radyoterapi Sırasında Büyük Arterler ve Kalbin Korunması Mümkün mü?” başlıklı sunumları gerçekleştirdi. 
 
Balkan KardiyoOnkoloji Günleri’nin Kronik Hastalıklar ve Kalp Kapak Hastalıkları isimli toplantısının seminer bölümünde ise Prof. Dr. Serdar Küçükoğlu, Prof. Dr. Kenan Yalta, Prof. Dr. Suat Canbaz moderatörlüğünde, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Omaç Tüfekçioğlu “Kapak Hastalıkları Tanısında Ekokardiyografi” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.
 
Prof. Dr. Fatih Özçelik, Doç. Dr. Volkan Yüksel, Doç. Dr. Servet Altay’ın moderatörlüğünü gerçekleştirdiği üçüncü oturumda ise Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Yalta “Perkütan Aort Kapağı Girişimleri”, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yekta Gürlertop “Perkütan Triküspit ve Pulmoner Kapak Girişimleri”, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Orkut Güçlü “RT / IT / KT Kaynaklı Kapak ve Büyük Arter Hastalıklarında Kardiyovasküler Cerrahi”, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Fatih Mehmet Uçar “Kanser ve Kapak Hastalıkları Varlığında Antikoagülasyon: Hangi Hastayı, Nasıl Tedavi Edelim?” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. 
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER