SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Tava Ciğer Lezzeti Dünyaya yayılıyor…

Örf ve adetlerimizi tanıtmaya, tarihi mekânlarımızı göstermeye çalışıyoruz.

Tava Ciğer Lezzeti Dünyaya yayılıyor…
Bu haber 19 Temmuz 2018 - 15:21 'de eklendi ve 704 kez görüntülendi.

Edirne’nin tanınmış esnaflarından ciğerci Bahri Dinar, yurtdışından gelen konukları ağırlamaktan gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi. Bahri Dinar, yabancı uyruklu öğrencilerin Türk örf ve adetlerini öğrenmek için Edirne’ye geldiklerini ve üç hafta boyunca Edirne’yi gezeceklerini ifade ederek; “Bugün ilk durakları gastronomiydi. Selimiye’yi, köprüleri, külliyeyi ve birçok tarihi yerleri gezecekler ama karınları acıkınca ciğer yemeğe geldiler. İlk dersimiz tava ciğer oldu. Onlara tava ciğeri anlattık, neşeli ve çok tatlı bir gün oldu” dedi.

Öğrenciler bir taraftan karınlarını doyururken bir yandan da Tava Ciğer Marşı’nın bestekârı Beyazıt Sansı eşliğinde türkü söylediler.Dinar, yabancı uyruklu öğrencilerin Türk örf ve adetlerini iyi bir şekilde öğrenip hizmetlerinden memnun kalarak Edirne’den ayrılmalarını istediğini ifade ederek, Ruanda’dan gelen Mike Karangwaadlı öğrencinin kendi ülkesinde ciğerci dükkânı açacağını söylemesi üzerine kendisinin de gidip yardımcı olacağını vurguladı.

Trakya Üniversitesi Dil Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Ramadan Doğan, Yunus Emre Enstitüsü Vakfı ile bu programı üçüncü defa yaptıklarını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti; İngiltere, Vietnam, Çin, Güney Afrika, Suriye gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencilerimize buraya geldiklerinde üç hafta öğleye kadar dil eğitimi, öğleden sonra da Türk kültürüne ait bir takım örf ve adetlerimizi tanıtmaya, tarihi mekânlarımızı göstermeye çalışıyoruz. Ülkemizle ilgili gittiklerinde buralardan bir şeyler kendi ülkelerinden anlatsınlar.Bizleri ve ülkemizi güzel şekilde tanıtsınlar diye bu tür programları yapıyoruz. Bahri ağabeyimize de bizlere kapılarını açtığı için çok teşekkür ediyoruz.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER