SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

TBMM BAŞKANI ŞENTOP EDİRNE TED KOLEJİNİN AÇILIŞINA KATILDI.

CANALP;Edirne Türkiye’nin en önde gelen ilidir ve Türkiye’nin şampiyonudur.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP EDİRNE TED KOLEJİNİN AÇILIŞINA KATILDI.
Bu haber 27 Eylül 2019 - 21:10 'de eklendi ve 188 kez görüntülendi.

TED Edirne Koleji 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılı açılış törenini gerçekleştirdi. Açılış törenine katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptığı konuşmada “Okullarımız, eğitim hayatımız dünyadan kopmadan ve ama onun içinde aynı zamanda boğulmadan zihnimiz için neşeli, cesur, anlamlı ve bilgelikle çizilmiş yol haritaları sunmalı.” dedi.

Törende TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne belediye Başkanı Recep Gürkan, Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve okul kurucusu Belgin İba konuşma yaptılar.

Törende saygı duruşunda bulunuldı ve İstiklal Marşı okundu. Ardından öğrencilerden oluşan koro dinletisi yapıldı. TED Koleji belgesel gösterimi yapıldı.

Okul kurucusu Belgin İba “Bugün TED Edirne Koleji’ni açarken eğitim sevdamız ve nitelikli nesiller yetiştirme hayalimiz geçmişten geleceğe köprü olan Türk Eğitim Derneği ile yollarımızı birleştirdi. “ dedi.

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu yaptığı konuşmada yoksul çocuklara vermiş oldukları burslarla ülkenin geleceğini aydınlatmak istediklerini ifade ederken “ 21. Yy’da artık ezberle zihinsel soykırımın evlatlarımıza yapmamız gerekiyor. 21. Yy’da artık evlatlarımızı testle tost arasına sıkıştırıp dershanelere mahkum etmemiz gerekiyor.” diye vurguladı.

Edirne belediye Başkanı Recep Gürkan konuşmasında şunları ifade etti;“ Biz dünyaya ulaşabilen, dünyaya açılabilen ve onlarla rekabet edebilen nesiller istiyoruz. Kendi geleneklerinden, kendi köklerinden, milli-manevi değerlerinden uzaklaşmadan dünyadaki bilimi, fenni, teknolojiyi kullanabilen nesiller yetiştirmek istiyoruz. “

Edirne Valisi Ekrem Canalp Edirne’nin eğitime vermiş olduğu öneme dikkat çekerek şunları aktardı;“Özel okullarda olsun devlet okullarında olsun temel amacımız her zaman için eğitimde kaliteyi yakalamaktır ve kaliteye ulaşmaktır. Bu amaçla şunu memnuniyetle ve gururla ifade etmek isterim ki geleceğin sadece kitaplarda olmadığını görerek bilerek ve uygulayarak öğrenmenin olduğunun farkındayız. Bu amaçla da bu yıl eğitim öğretim yılına Edirne’mizin genelinde 156 tane atölyeyi okullarımızda açarak başlatıyoruz. Edirne, Türkiye’de yeni eğitim neslinin yetişmesi için en büyük araç olan atölyeler söz konusu olduğu zaman açık ara Türkiye’nin en önde gelen ilidir ve Türkiye’nin şampiyonudur. Bu Edirne’nin ve  Edirnelilerin eğitime vermiş olduğu değerden kaynaklanıyor ve öneminden kaynaklanıyor.”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise;.“Okullarımız, eğitim hayatımız dünyadan kopmadan ve ama onun içinde aynı zamanda boğulmadan zihnimiz için neşeli, cesur, anlamlı ve bilgelikle çizilmiş yol haritaları sunmalı. İki dersin arasına teneffüs, yani nefes alma derken bir defa daha düşünmeliyiz? Yoksa derslerde boğuluyor muyuz? Ki, nefes alma aralığına ihtiyaç duyuyoruz? Okul bizi bilgi yönünden zenginleştirebilir ama ruhumuzu zenginleştirecek şey çoğu zaman arkadaşlarımızdır, ders dışında da eğilmemiz gereken, dünyayı zenginleştiren sonsuz sayıdaki kitaplardır. Arkadaşlarınızla sınıftan sınıfa süren dostluk, ileride nasıl anılarınız olacaksa, kitaplarla, fikirlerle zihnen kurduğunuz yol arkadaşlığı da zihninizin ve duygularınızın  anılarına dönüşecektir. Temel hedefimiz, ülkemiz ve insanlık için asıl ihtiyacımız budur. Sadece başarılı olmak değil, iyi ve başarılı olmak. Dünyamızın daha başarılı, daha hırslı değil; daha iyi, daha merhametli, işini daha iyi yapan, daha huzurlu insanlara ihtiyacı var.”DEDİ

Konuşmaların ardından plaket takdimi yapıldı ve açılış kurdelesi kesildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER