SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Toplu Ulaşım zammı oy çokluğu ile alındı.

Öğrenci 2 lira 15 kuruş, sivil 3 lira, kartsız binişler ise 3 lira 50 kuruş oldu. 

Toplu Ulaşım zammı oy çokluğu ile alındı.
Bu haber 02 Ağustos 2019 - 11:08 'de eklendi ve 193 kez görüntülendi.

Edirne Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan Başkanlığında meclis salonunda yapıldı. 5’i gündem, 10’u gündem dışı olmak üzere toplam 15 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısının gündemini şehir içi toplu ücretlerinin arttırılması oluşturdu.

Toplantının beşinci gündem maddesi olan şehir içi toplu taşıma ücretleri tarifesi ile ilgili Plan Bütçe Komisyonu’nun kararı oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre şehir içi toplu ulaşım ücretleri yüzde 18.9 oranında arttırılarak. Yeni tarife ile Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS)’ta öğrenci 2 lira 15 kuruş, sivil 3 lira, kartsız binişler ise 3 lira 50 kuruş oldu. 

Belediye meclisinde ayrıca ETUS ile ilgili beş kişilik çalışma komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, alınan kararla sadece fiyat artırımı olmadığını mesafeye göre fiyatlandırma olacağını, aktarmalarda yüzde 50’si alınan ücretin de tamamının kaldırıldığını açıkladı.

Gürkan, “Edirne’de gazetelerde yarın manşetler öğrenci 2.15, sivil 3 lira olarak atılacak. Peki, öyle mi? Örneğin bankalar durağında binip Eski SGK Şubesinde indim, 3 lira mı ödeyeceğim. Hayır. İndikten sonra yarım saat içerisinde oradaki geri ödeme butonuna kartımı okutuyorsam ödeyeceğim rakam 1 lira 82 kuruş. Kart çıkarmak zor değil. Örneğin öğrenci Bankalar durağında binip SGK Şubesinde iniyorsa 2 lira 15 kuruş vermesi gerekiyor. SKG şubesinde inip geri ödeme butonuna kartımı okutursam 1 lira 42 kuruş ödüyorum”.

Başkan Gürkan, yapılan fiyat artırımı konusunda Ak Parti İl başkanının ‘bu zam halka zulümdür’ sözlerine tepki gösterdi.

Gürkan, “ Ak Parti İl başkanı İlyas Akmeşe diyor ki bu halka yapılan zulümdür. O zaman dün akşam hükümet doğalgaza yüzde 14.97 oranında zam yaptı. Bu da halka yapılan zulüm müdür? Geçen hafta elektriğe zam yapıldı bu da halka yapılan zulüm müdür? Birkaç günde bir akaryakıta zam yapılıyor. Bunu da zulüm olarak kabul ediyor musunuz yoksa sadece CHP’li bir belediyenin yaptığı fiyat artışını zulüm, ama hükümetin yaptığı hiçbir artışı zulüm olarak görmüyor, vatandaşı ödüllendirme olarak mı görüyorsunuz? Bunlar doğru şeyler değil. Eğer fiyat artışları bu oranda olmasa, TÜİK’in devletin kurumunun rakamları kullanılarak bir yılda yapılan fiyat artışları girdiler hesaplanarak bir rakam bulunuyor. Bu da 18.9”.

Son günlerde Edirne Toplu Ulaşım Sitemi’nin zor durumda olduğu yönünde çıkan haberlere de değinen Gürkan, bu tür söylemleri doğru bulmadığını ifade etti.

Gürkan, “ ETUS günde 77 bin kişiyi taşıyor. “ETUS battı”, “ETUS batmak üzere” şeklindeki söylemleri de doğru bulmuyorum. Siyasilerin bizlerin konuştuğu kelimeleri çok özenle seçmesi gerekiyor. ETUS’çular Japonya’dan gelmedi, onlar vatan haini de değil. Onlar ekmeklerinin peşinde olan bu şehrin evlatları. Tek amaçları karınların doyurup çocuklarının rızkını korumak. Onlar düşmanımız değil. Vatan haini hiç değiller. Canımızı, malımızı, namusumuzu emanet ediyoruz. ETUS babamızın oğlu da değil, koruyor da değiliz. Bu şehirde günde toplu taşımayı kullanan 77 bin kişinin hakkını korumak için yapıyoruz”.

Gürkan, yapılan yüzde 18.9 oranındaki fiyat artışının devletin rakamlarına göre belirlendiğini kaydetti.

Gürkan, “Akaryakıt zamlarını artık hiç birimiz görmüyoruz, lastik zamlarını, asgari ücret artışlarını, yağ zamlarını görmüyoruz. Bir toplu ulaşım zammı geldi mi sanki Türkiye’de bir yıl içerisinde hiçbir şeyin girdisi artmamış fiyatı artmamış, ama sadece Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nin fiyatını belediye arttırıyormuş gibi bir algı operasyonu yapılıyor. Yapmayın, insaf, vicdan, izan.. Bu haklı bir şey değil. Eğer bu belediye meclisinin başkanı olarak fiyat artışlarının bilimsel olarak devletin rakamlarına göre belirlenen fiyat artışlarının bir kuruş üzerinde Edirne Toplu Ulaşım Sistemi zammına el kaldırırsam elim kırılsın. Ama bu sistem de yaşamak zorunda. Bu insanları taşıyacak Edirne’de başka bir sistem yok. 77 bin kişiyi başka nasıl taşıyacağız”.

Toplantı da şehir içi yolcu ücretinin arttırılması oy çokluğu ile kabul edildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER