SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

TRAKYA EV YEMEKLERİ YARIŞMASINDA OSMANLI MUTFAĞI..

Yarışma etliler, tatlılar ve hamur işleri olmak üzere üç kategoride yapıldı.

TRAKYA EV YEMEKLERİ YARIŞMASINDA OSMANLI MUTFAĞI..
Bu haber 04 Temmuz 2019 - 23:08 'de eklendi ve 204 kez görüntülendi.

Edirne Valiliği İl Kültür ev Turizm Müdürlüğü tarafından Kırkpınar haftası dolayısıyla Trakya Ev Yemekleri Yarışması düzenlendi. Meriç Nehri kenarında bir restoranda gerçekleştirilen yarışma etliler, tatlılar ve hamur işleri olmak üzere üç kategoride yapıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Kırkpınar Eski Ağası Alper Yazoğlu, Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar’ın da katıldığı yarışma öncesi konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Edirne gastronomisinde tava ciğer ve köftenin dışında yöresel yemeklerin de ön plana çıkması gerektiğini söyleyerek, bunun özellikle restoranlarda farklı yazı ile belirtilmesi gerektiğini söyledi.

Hacıoğlu, “ Nedense Edirne gastronomisi denince akla ciğer ve köfteden başka bir şey gelmiyor. Bu güzel bir şey. Emeği olan, gayret gösteren herkesten Allah razı olsun. Ama ben şunu isterim. Şehir lokantalarının menülerinde bizim yöresel yemeklerimiz farklı bir yazı karakteriyle yazılsın. Farklı bir renkle ortaya konulsun. Yani insanlar menüde ciğer sarmayı gördüğü zaman neden farklı renk diye sorsunlar”.

Daha sonra yarışmanın jüri üyeleri değerlendirmeleri yaptı. 

Jüri değerlendirmesini yaparken, yarışmacılar büyük heyecan yaşadı.

Jürinin yaptığı değerlendirmenin ardından Tatlılar Kategorisinde Safranlı İrmik Helvasıyla Selma Aygün birinci, İncir Dolmasıyla Serap Arcan ikinci, Kavala Kurabiyesiyle Necla Özger üçüncü oldu.

Hamur İşleri Kategorisinde Kabaklı Kol Böreği ile Mediha Bayrak birinci, Bulgurlu Kol Böreği ile Sebile Karakütük ikinci, Hıdrellez Böreği ile Ayşe Öztürk üçüncü oldu.

Etliler Kategorisinde ise Asma Kuşu ile Derya Unut birinci, Koca Karı Dolması ile Fatma Tavukçu ikinci, Etli Ciğer Sarma ile Selen Çorbacı üçüncülüğü elde etti.

Yarışmada dereceye girenler kepçe plaketi ve çeyrek altınla ödüllendirildi. Ödüller Vali Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan ve Kırkpınar Eski Ağası Alper Yazoğlu tarafından verildi. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER