SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

“TÜİK Bölge Müdürlüğü Tanıtımı ve SAS Eğitimi”

14-16 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşti.

“TÜİK Bölge Müdürlüğü Tanıtımı ve SAS Eğitimi”
Bu haber 23 Ocak 2020 - 13:50 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi.
TÜİK EDİRNE BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN EKONOMETRİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNE SAS EĞİTİMİ VERİLDİ
Trakya Üniversitesi ile TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü işbirliği kapsamında üç yıldır devam eden “TÜİK Bölge Müdürlüğü Tanıtımı ve SAS Eğitimi” programının sekizincisi, 14-16 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşti. Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nde öğrenim gören öğrencilere yönelik olarak TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü binasında yapılan eğitim programında öğrenciler, veri toplama ve istatistik gibi konularda bilgilendirildi.
Toplam üç gün süren eğitim programının ilk gününde TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü Ekonomik Araştırmalar Grup Sorumlusu Halil Emecen tarafından katılımcılara bilgisayar uygulamalı eğitim verildi. Eğitimin ilk gününde ayrıca öğrenciler; resmi istatistik programı, TÜİK kanunu, kurum teşkilatı, TÜİK ve Bölge Müdürlüğü, istatistik üretim süreci ve cari çalışmalar, mikro veri kullanımının usul ve esasları gibi konular hakkında eğitime tabi tutuldu. Eğitimin ikinci gününde ise SAS (Statistical Analysis System) programında regresyon analizi uygulamaları, çıktılarının yorumlanması ve regresyon artıkların incelenmesi konuları ele alınırken TÜİK Uzmanı Sait Öz de katılımcı öğrencilere SAS programının temel fonksiyonlarının uygulamalarını aktardı. Kısa Dönemli Araştırmalar Takım Sorumlusu Çetin Erol ise SAS programında normallik testleri, test istatistiği ve varyans analizi inceleme konularında dar anlatım yaptı.
“TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü Tanıtımı ve SAS Eğitim Programı”nın son gününde öğrencilerin eğitim programı hakkındaki geri dönüşlerini değerlendirmek ve sonraki eğitimlerde yol gösterici olması amacıyla web üzerinden eğitim değerlendirme memnuniyet anketi uygulandı. Eğitim sonunda ise öğrencilere sertifika töreni düzenlendi.
Törende konuşan TÜİK Edirne Bölge Müdürü Şenol Deniz, TÜİK’in oldukça teknik ve dinamik bir kurum olduğunu, genç, donanımlı personel yapısı ile Edirne’de bu düzeyde bir eğitimin verilmesinin öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Öğrencilerin kariyer planlamalarını yaparken ‘Hayat boyu talepkar olun ve kendinizi sürekli geliştirmeye odaklayın’ nasihatinde bulunan Bölge Müdürü Şenol Seniz, verilen bu eğitimin öğrencilerin sonraki kariyerlerine faydalı olması temennisinde bulundu.
Törene katılım sağlayan Trakya Üniversitesi Ekonometri Bölümü Arş. Gör. Dr. Süreyya Dal, üç senedir artan bir özveri ile yapılan bu eğitim programında öğrencilerin istatistik üretim sürecini nasıl gerçekleştiğini öğrendiğini, istatistik okuryazarlığı bilgilerinin arttığını ve SAS programını öğrenme fırsatı bulduklarını belirtti. Öğrencilerden üç yıl boyunca aldıkları geri dönüşlerin değerlendirildiğinde ortaya memnuniyet verici sonuçlar çıktığını ifade eden Süreyya Dal, yetenek geliştirmenin oldukça zahmetli bir süreç olduğunu ve kamu kurumu olarak öğrencilere bu düzeyde eğitim alma fırsatı vermelerinden ötürü TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğüne teşekkürlerini sundu.
Törende konuşma yapan Ekonometri Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Kenan Terzioğlu ise öğrencilere teorik ve uygulamalı dersler verdiklerini fakat önemli olan noktanın alınan bu eğitimlerin iş hayatında nasıl karşılık bulacağı olduğunu ifade etti. TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü’nün verdiği bu eğitim ile öğrencilerin, istatistiki veri üretim sürecinin nasıl gerçekleştiğini, üretilen verilerin nasıl değerlendirildiği, hataların ve analizlerin nasıl yapıldığını öğrendiğini kaydeden Terzioğlu eğitimde emeği geçen TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etti.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER