SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Tunca Nehri‘ndeki temizlik çalışmasında kilolarca çöp toplandı.

Tunca Nehri‘ndeki temizlik çalışmasında kilolarca çöp toplandı.
Bu haber 25 Temmuz 2021 - 18:39 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.

Edirne’de Çevre Gönüllüleri Derneği ile Plastiğe Hayır Topluluğu tarafından Tunca ve Meriç Nehri çevresinde çöp toplama çalışması yapıldı.

Bir süre önce yüzeyi yosun ve çöplerle kaplanan Tunca Nehri‘ndeki temizlik çalışmasında kilolarca çöp toplandı.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, biriken çöplerin çoğunu maske, cam ve plastik şişelerin oluşturduğunu söyleyerek, bu maddelerin doğada en zor çözülen maddeler olduğunu söyledi.

  Eren, “Pandemi sonrasında daha çok çöp çeşitlerinin arttığını, üç çöpten birisinin maske olduğunu, cam ve plastik şişe yoğunluğunda artma olduğunu, ambalajlı gıdaların çoğalmasıyla da yiyecek ambalajlarının arttığını gördük. Bunlar doğada en zor çözünen maddeler. Nehir kıyısında bu temizliği yapmamızın en önemli nedeni ise nehre karışan plastik maddelerin oradaki canlı yaşamı öldürmesi.Bu sefer nehrin içerisinde de temizlik yapıldı. Nehrin yüzeyini kötü bir tabaka kaplamış ve üzerinde plastikler yüzer durumda. Bu çok çirkin bir görüntü. Bu kentte belediye var, valilik var, valiliğe bağlı kurumlar var. Aslında kentte bu hizmetler çok önemli hizmetler ve bunun yapılmadığını görüyoruz” diye konuştu.

Temizlik çalışmasına katılan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi İspanyol Begona Rodrigues, gördüğü manzara karşısında şaşkınlık yaşadığını belirterek, “Lütfen bu güzelliği mahvetmeyelim” dedi.

Rodrigues, “Burası gerçekten çok pis. Nehir ve çevresinde küçük hayvanlar yaşıyor. Onlar için çok sağlıksız bu görüntü. İnsanlar pikniğe geldikten sonra çöplerini yanlarında götürüp çöp kutusuna atmalı. Manzara gerçekten çok üzücü. Lütfen bu güzelliği mahvetmeyelim” dedi.

Etkinliğe katılan Alp Tekin Ozan da, piknik için gelen vatandaşların yanlarında çöp poşeti getirerek çöplerini çöp poşetine atmalarını istedi. Ozan, “Acaba halkımızın bu nehre attığı şişeleri taşırken hafifti de boşalınca mı ağırlaşıyor da böyle bırakıyorlar. Bu çok garip bir durum. Anlam veremiyorum. İnsanlarımız buraya gelirken yanlarında getirdikleri yiyecek ve içecekleri, işleri bittiğinde bir çöp poşetine atarsa, bu manzarayla karşılaşmayız diye düşünüyorum” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER