SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

UZUNKÖPRÜ’DE ÖĞRENCİ ZİRVESİ…

KILIÇ; “UZUNKÖPRÜ ÖĞRENCİLERE HİTAP ETMİYOR.”

UZUNKÖPRÜ’DE ÖĞRENCİ ZİRVESİ…
Bu haber 10 Ekim 2019 - 8:42 'de eklendi ve 149 kez görüntülendi.

HABER&FOTO; UZUNKÖPRÜ GAZETESİ….

Önceki yıllarda şehir dışından gelen öğrenciler tarafından büyük ilgi gören Meslek Yüksek okulu ve Uygulamamalı Bilimler Yüksek okulunun her geçen yıl azalan öğrenci sayısına çözüm bulmak üzerine Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasında toplantı düzenlendi.

Düzenlenen toplantıya Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan başta olmak üzere Siyasi Parti ilçe başkanları, STK başkan ve yöneticileri, öğrencilere konaklama hizmeti sunan işletmeler ve emlak işi yapan işletmelerin temsilcileri katıldı.

UTSO BAŞKANI İHTİYAR; “UZUNKÖPRÜLÜLERİN BEKLENTİSİ KARŞILANMADI”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan İhtiyar oldu.

Uzunköprü Meslek Yüksekokulu ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun yapımında Uzunköprü halkının büyük ekonomik katkısının olduğuna vurgu yaparak “Umduğumuzu Bulamadık.” diyerek söze başlayan Ercan İhtiyar; “Devlet-Millet işbirliğinin en güzel örneğini sergileyen ilçelerden biriyiz. Bunu da gerek Uzunköprü Meslek Yüksekokulunda, gerekse Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun yapımında gösterdik. Sadece STK düzeyinde değil bireysel anlamda da Uzunköprü halkı bu okullara büyük ekonomik destek verdi. Ancak bu okullar yapılırken bizlere buraya 4000 öğrenci geleceğini, öğrenci kenti olacağımız söylendi. Ancak bu konuda umduğumuzu bulamadık. Uzunköprü halkının beklentisi karşılanmadı. Bu yüzden de bu öğrenci azlığı konusunda Uzunköprü halkı tepkili.” dedi

Üniversite her ne kadar eğitim olarak öğrencilere ev sahipliği yapsa da ilçemizde eğitim sektöründe hizmet veren tüm işletme ve kişileri de etkilediğini buna çözüm olarak da geleceğin meslekleri olarak kabul edilen alanlarda YÖK ile işbirliği yapılarak güncel olan alanlarda ve ilçemizin ihtiyaçlarına yönelik bölümlerin açılması gerektiğini dile getiren başkan İhtiyar, ayrıca ilçemizin maalesef eğitim göçü vermeye başladığını nüfusumuzun azalmasına sebep olan faktörlerden birinin de bu olduğunu, Uzunköprü ilçesi için eğitim alanında radikal adımların atılması gerektiğini vurguladı.

KAYMAKAM ERDOĞAN; “GEREKİRSE KYK AİT BİR BİNAYI ERKEK ÖĞRENCİ YURDU YAPARIZ”

UTSO Başkanı Ercan İhtiyar’ın konuşmasından sonra söz alan Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, Uzunköprü’de devlete yardım etmenin bir kültür haine geldiğini görmekten son derece mutlu olduğunu ifade etti.

Erkek öğrencilere barınma sorununun devam etmesi halinde şu anda 500 öğrenci kapasiteli Kız Öğrenci Yurdunda 240 öğrenci bulunduğunu ve binanın yarısının Erkek Öğrenci Yurdu olarak kullanılması için bir çalışma başlatabileceklerini belirten kaymakam Erdoğan;“Devlete yardım elini Uzunköprü halkı her alanda göstermiş. Hastaneler, Okullar bunun en iyi örneği. Uzunköprü öğrenci açısından biraz şansızlık yaşıyor. Bunun birçok sebebi var. Bu sebepleri iyi analiz edip çözüme bir yerden başlamak gerekiyor. Bu nedenlerden biri barınma ise bu konuda Kredi Yurtlar Kurumuna ait olan Kız Öğrenci Yurdumuzun doluluk oranı şu an için yarı yarıya. Eğer kısa vadede kız öğrenci artırımını sağlayamazsak o zaman bu binanın yarısını Erkek Öğrenci Yurdu haline getirelim. Hemen bir duvar ya da araya bir tel örgü çekilip iki bölüme ayıralım ve böylece erkek öğrencilerin yurt yok mazeretlerini yok edelim ve diğer sorunlara odaklanalım.” dedi.

DİNÇSOY; “YÖK’ÜN UYGULAMALARI UZUNKÖPRÜ’YE ÖĞRENCİ GELMESİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Kaymakam Erdoğan’ın ardından ilçemizdeki öğrenci azlığı hakkında bir sunum gerçekleştiren Uzunköprü Uygulamalı Bilimler Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Enver Erdinç DİNÇSOY, özellikle son dönemde Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yaptığı değişikliklerden Uzunköprü Yüksekokulunun olumsuz şekilde etkilendiğini ve bunun sonucunda da öğrenci azlığı yaşadıklarını ifade etti.

Müdür Dinçsoy gerçekleştirdiği sunumda; “Bizlerinde sizler gibi amacı yaşadığımız yere hizmet etmek. Bunun içinde yoğun şekilde çalışıyoruz. Ancak bazı şeyler bizim dışımızda gelişiyor. 2012 yılında açıldık. 4 bölümümüz var. Ancak bunun 2 bölümünü kullanamıyoruz. 2018 yılına kadar 62 öğrenci kontenjanımız ile tam doluluk oranı ile hizmet verdik. Ancak geçen yıl değişen sınav sistemi bizi çok etkiledi. YGS-4 tek sınav siteminden EA çift sınav sistemi ile öğrenci almaya başladık. Bu da kontenjan sayımızı yarı yarıya düşürmekle kalmadı, öğrencilerin seçimini de etkiledi.  Bu sistemde okulumuz bir fakülte eş değerinde.  Böyle olunca da öğrenciler bizi seçmek yerine fakülteye gitmeyi tercih ediyor. Bunun yanında sosyal yaşamında etkisiyle Öğrenci de gelmeyince bölümlerimizi aktif şekilde kullanamıyoruz. İnanın güçlü bir eğitim görevlisi kadromuz var. Her bölümde üç öğretim görevlisi şartını taşıyoruz.  İnanın biz bu konuda ne gerekiyorsa yapıyoruz. Ancak YÖK’ü geçemiyoruz.” dedi.

KILIÇ; “ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM UZUNKÖPRÜ ÖĞRENCİLERE HİTAP ETMİYOR.”

Uzunköprü Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İsmail Kılıç’da yaptığı konuşmada, Uzunköprü’nün bir öğrenci şehri olmadığını ve öğrenci için cazip bir hal taşımadığını ifade etti.

Müdür Kılıç; “Hocam YÖK kararları ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Evet, bu bir etkendir. Ancak diğer bir etkende şehrin yapısı ile ilgilidir. Barınma sorunu bir şekilde hal edebiliriz. Ancak öğrenciyi bu şehirde tutacak başka etkenleri oluşturmak gerek. Artık öğrenci bir tercih yaparken o şehir hakkında bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyor. Bir AVM arıyor, rahat eğleneceği mekanlar istiyor. Eğer bu donatılar yoksa tercihini yapmıyor. Öğrencilerim her hafta sonu gelse de Edirne’ye gitsem diyor. Hatta hafta içi bile giden öğrencilerimiz var. Üzülerek söylüyorum Uzunköprü Öğrencilere hitap etmiyor. Bunu bir şekilde değiştirmeliyiz.” dedi. Daha sonra toplantı karşılıklı soru-cevap ve önerilerin sunulması ile devam etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER