SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Vali Canalp’ın 21 Aralık mesajı..

Atatürk’ü, serhat şehri Edirne’mize gelişinin yıldönümü..

Vali Canalp’ın 21 Aralık mesajı..
Bu haber 20 Aralık 2018 - 19:39 'de eklendi ve 547 kez görüntülendi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın 21 Aralık Atatürk’ün Edirne’ye Gelişi Kutlama Mesajı

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Milli Mücadele yıllarında üç defa Edirne’ye gelmiştir.
İlk olarak Binbaşı rütbesi ile Balkan savaşlarının ardından işgale uğrayan Edirne, 21 Temmuz 1913 te geri alınmış ve şehre giren birlikler içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’te yer almıştır. 1916 yılında Anafartalar kahramanı Albay Mustafa Kemal Atatürk Edirne’ye ikinci kez 16. Kolordu Komutanı olarak gelmiş ve çalışmalarını bugünkü Tugay binasında sürdürmüş bir buçuk ay sonra doğu cephesine uğurlanmıştır.
Son kez 21 Aralık 1930 yılında Cumhurbaşkanı olarak Edirne’ye gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk halkın yoğun ilgisi arasında Üç şerefeli ve Selimiye camilerini ziyaret ederek zarar gören tarihi eserlerin onarımlarının yapılması için ödenek gönderilmesini sağlamıştır.
Türk milletinin yüksek vasıflarına güvenen, kazanılan her türlü zaferin milletin eseri olduğunu ifade eden, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize her gelişinde Edirneliler tarafından büyük bir coşku ve sevgi ile karşılanmıştır. Bugün Türk Milleti olarak yapmamız gereken, Atamızın düşüncelerini tüm yönleriyle yaşamak ve genç kuşaklara aktarmaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, serhat şehri Edirne’mize gelişinin yıldönümünde bir kez daha saygı, sevgi ve minnetle anıyorum.

Ekrem CANALP
VALİ

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER