SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

YAĞMURA İHTİYAÇ VAR..

SULAMADA ELKTRİK FİYATLARI YÜKSEK

YAĞMURA İHTİYAÇ VAR..
Bu haber 15 Kasım 2019 - 8:44 'de eklendi ve 492 kez görüntülendi.

Edirne Ziraat  Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, son aylarda yağışların olmamasının ekilen ürünlerin çıkmasında sorun yaşattığını, bölgenin kısa zamanda yağmura ihtiyacının olduğunu söyledi.

Arabacı çiftçilerin sorunları konusunda şöyle dedi, “ Bu mevsimde kanola ve buğday ekimi yapıldı. kanola ekilen yerlerde ekili yerlerde ürünler çıktı   bana gelen bilgilere göre, İlin Batı bölgesi köylerinden İsmailçe, karabulut köylerinde  kanola ekili yerde  kuraklık nedeniyle  ünün çıkması  yeterli değil . daha önceleri gelen yağışlar yeterli olmadı. Dengeli ve  tam ürün çıkışı olmadığından  ekili alanlar bozuluyor, yeniden ekim yapılıyor. Başka alanlarda böyle bir sorun yok.Uzun süredir yağış olmadığı için yağmura topraklarımızın çok ihtiyacı var. Edirne merkeze yakın köylerimizde  dört parmak toprağa işleyen yağış oldu.Bu buğdayların çıkmasında yeterlidir.buralara düşen yağış diğer bölgelerimizde yok.Yağış zamanında gelirse buğday kardeşlenmeyi yapar daha verimli olur. Buğday taprak altında kolay bozulmaz dayanıklı bir üründür. Yağışın geciklemi  tohumların bozulmasına neden olabilir. Mevsim yağışların çok olacağı bir mevsim  kası zamanda  bölgemize gelecek yağışlar ekili alanlarda yaşanan sorunları ortadan kaldıracaktır. Onun beklentisindeyiz

Çeltik arazilerinde  sulamanın çok önemli olduğunu belirten Arabacı, “Elektriğe aşırı zam yapılması nedeniyle çeltik sulamaları büyük maliyet oluşturuyor. Bu konu Bakanlığa iletildi. Elektrik fiyatları konusunda bakanlığımızın çalışma yaptığı duyumunu aldık. Bu konuya bölge milletvekillerimize ve partilerin il yöneticilerine  ilettik onlar da ilgileniyorlar. Bu konuda düzenleme yapılması zorunlu hale gelmiştir.  Nehirlerde yapılan sulamalarda dekara 150 lira harcamak gerektiği halde  yer altı sulamalarında bu fatura dekar başına 400 liraya ulaşıyor.bu ürünü ekenler için  mazot ve gübre masrafları yanında bir de sulama maliyeti  ekleniyor. Bu üreticilerimizi zor durumda bırakıyor. Çeltik ekili alanlar için her ay fatura çıkması yerine elektrik borçlarının hasat zamanı ödenmesi imkanı getirilmeli. Çiftçilerimizin ancak o zaman  borçlarını ödeme imkanı oluyor. Eskiden faturalar hasat zamanı geliyordu. Yine aynı uygulamanın yapılması çiftçilerimizi rahatlatacaktır” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER