SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Yeni Meclis 4 saatlik İlk Toplantısını yaptı..

Gizli oyla yapılan Komisyon Üyelikleri seçimleri zaman aldı.

Yeni Meclis 4 saatlik İlk Toplantısını yaptı..
Bu haber 11 Nisan 2019 - 8:27 'de eklendi ve 222 kez görüntülendi.

Belediye Meclis Toplantı salonunda düzenlenen meclis toplantısında toplam 26 gündem maddesi görüşüldü.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen ilk meclis toplantısını  “31 Mart 2019 tarihinde ülkemizde yapılan Mahalli İdareler seçimleri sonucunda Edirne Halkı’nın özgür iradesi ile kullandığı oylarla seçilen Belediye Başkanı ve Edirne Belediye Meclisi’nin ilk toplantısına hoş geldiniz; şeref verdiniz” diyerek açtı.

18 maddeden oluşan katip üyelikler, encümen, komisyon ve birlik üyelikleri seçimi gerçekleştirildiği toplantı yaklaşık 4 saat sürede tamamlanabildi.

Başkan Gürkan, “Tüm belediye meclis üyeleriyle ‘Edirne’ ortak paydası adı altında Edirne’nin çıkarlarını, kendi çıkarlarımızın, parti çıkarlarımızın önüne koyarak çok faydalı hizmetler yapacağımıza eminim” dedi.

Gürkan’ın konuşmasının ardından mecliste 5 yıl boyunca görev yapacak katip üyeler, encümen, komisyon ve birlik üyelerinin seçimine geçildi. Ardından Gürkan, 26 gündem maddesini meclis üyelerinin oylamasına sundu.

5393 Sayılı Belediye Kanunu gereği 1. ve 2. Meclis Başkan Vekilleri’nin seçimi gizli oylamayla gerçekleştirildi. Yapılan oylama sonucunda 19 oy alan CHP grubundan Meclis Üyesi Filiz Gencan Akın 1. Meclis Başkan Vekili; yine 19 oy alan CHP grubundan Mevlüde Baş 2. Meclis Başkan Vekili seçildi.

2018 Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü sırada Başkan Gürkan, yasa gereği yerini Meclis 1. Başkan Vekili  Filiz Gencan Akın’a bıraktı. 2018 Faaliyet Raporu, oy çokluğu ile kabul edildi.

Katip Üyeliği’ne ise CHP grubu meclis üyelerinden Emine Kahyalar, Nuray Yılmaz Geldi, Duygu Şener aday gösterilirken; AK Parti grubunun adayları Nergis İnce, Ayhan Dinç ve Engin Makak oldu. Gizli oylama ile yapılan seçimlerde 20 oy alan meclis üyeleri Emine Kahyalar, Nuray Yılmaz Geldi, Duygu Şener Katip Üyeliği’ne seçildi. Hakan Giyik ve Mehmet Özçuhacı yedek üye olarak belirlendi.

Daha sonra Çiftçi Malları Koruma Meclisi’ne 5 asil, 5 yedek; Murakabe Heyetine 5 asil, 5 yedek üyenin seçimi gerçekleştirildi. Yapılan gizli oylamada 32 Edirne Belediye Meclis Üyesi, 16 Ziraat Odası Meclis Üyesi ve 1 ETSO Meclis Üyesi oy kullandı.

Yapılan oylama sonucunda Çiftçi Malları Koruma Meclisi’ne Bülent Tabakpehlivan, İbrahim Özölmez, Şerif Arya, Suat Tabakpehlivan, İsmail Sancakçavuşu asil üyeliğe; Fevzi Tabakpehlivan, Erkan Ada, Ahmet Ağaçbekleyen, Gökhan Saranlı, Ender Bilal de yedek üyeliğe seçildi. Murakabe Heyetine ise Fatih Bayrak, Tarık Kosva, Bülent Yıldırım, Abdullah Sancarçavuş ve Bilal Çamlıöz asil üye olarak seçildi. Yedek üyeler ise Mehmet Bilat, Mustafa Gügercin, İsmet Yıldırım, Cemal Arı, Recep Tunadurur olarak belirlendi.  

Bir yıl boyunca görev yapacak olan Encümen Üyeliği’ne ise CHP Grubundan Abdullah Yeşen, Necmettin Attay ve Ayhan Murat Dursunoğlu aday gösterildi. AK Parti Grubu’nun adayları ise Mehmet İlktan, Feridun Acar ve İsmail Taşdemir oldu. Gizli oylama ile yapılan seçimlerde Encümen Üyeliği’ne CHP Grubunun önerdiği isimler olan Abdullah Yeşen, Necmettin Attay ve Ayhan Murat Dursunoğlu 19 oyla seçildi. AK Parti grubunun önerdiği isimler ise 12 oy aldı.

Ardından Edirne Katı Atık Yönetim Birliği’nde görev yapacak 17 asil, 9 yedek üyenin seçimleri gerçekleştirildi. CHP grubu EDİKAB için 15 asil 4 yedek üye önerisinden bulunurken; AK Parti grubu da 7 asil 3 yedek üye önerdi. Gizli oylama ile yapılan seçimlerde EDİKAB asil Üyeliği’ne Filiz Gencan Akın, Duygu Şener, Nuray Yılmaz Geldi, Mevlüde Baş, Emine Kahyalar, Ayhan Murat Dursunoğlu, Ali Şükrü Atamgüç, Cenk Benakman, Engin Yağcılar, Mehmet Özçuhacı, Savaş Üner, Hakan Giyik, Abdullah Yeşen, Yaver Tetik, Ahmet Baran Yazgan, Engin Makak, Nergiz İnce seçildi. Yedek üyeler ise, Ali Yazıcı, Selçuk Çakır, Ergun Dönmez, Necamettin Attay, Bahattin Ulusoy, Pınar Ersaçmış,  Ayhan Dinç, Mehmet Çapoğlu oldu.

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’ne asil üye olarak Hakan Giyik, Savaş Üner, Ergün Dönmez; yedek üyeliğe ise Cenk Benakman ile Engin Yağcılar seçildi.

İmar Komisyonu’na Ali Yazıcı, Mehmet Özçuhacı, Mehmet Çapoğlu oy birliği ile seçilirken; Filiz Gencan Akın, Hakan Giyik ve Mehmet İlktan da yine oybirliği ile Ulaşım Komisyonu’na seçildi.  

Plan ve Bütçe Komisyonu için önerilen Ali Şükrü Atamgüç, Engin Yağcılar ve Nergiz İnce oy birliği ile kabul edildi.

Satış Komisyonu’na ise Engin Yağcılar asil; Cenk Benakman’da yedek üye olarak seçildi.

Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyonu’na da oybirliği ile Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan asil; Selçuk Çakır da yedek üye olarak seçildi.

Tarihi Kentler Birliği’ne oy çokluğu ile Ali Yazıcı asil, Filiz Gencan Akın da yedek üye olarak seçildi.

Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği’ne (TRAKYAKENT) oy çokluğu ile Necmettin Attay, Ergün Dönmez asil üye; Ali Yazıcı da yedek üye olarak belirlendi. Yine oy çokluğu ile Nuray Yılmaz Geldi ve Duygu Şener Marmara Belediyeler Birliği’ne asil üye olarak seçilirken, Savaş Üner de yedek üye oldu.

Mevlüde Baş ve Cenk Benakman Meriç Belediyeler Birliği’nin asil üyeleri olurken; Hakan Giyik’te yedek üye olarak belirlendi.

Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu’na Cenk Benakman, Savaş Üner ve Ayhan Dinç oybirliği ile seçildi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ne Ahmet Baran Yazgan, Ayhan Murat Dursunoğlu asil üye; Selçuk Çakır, Hakan Giyik yedek üye olarak belirlendi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER