SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Yıldırım, “Tüm kanser hastaları koronavirüsü aşılarını yaptırmalıdır.”

Yıldırım, “Tüm kanser hastaları koronavirüsü aşılarını yaptırmalıdır.”
Bu haber 07 Nisan 2021 - 20:38 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

Edirne İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Mustafa İshak Yıldırım Kanser Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, kanserin önemli bir toplum sağlığı problemi olduğuna dikkat çekti.

Uzm Dr. Yıldırım, Kanserin önemli bir kısmının önlenebilen kanserler olduğunu belirterek,“Özellikle ülke verilerimiz değerlendirildiğinde tütün ve obezite ile mücadele programımız kanser kontrolünün en önemli yapıtaşlarını oluşturmaktadır. Bunlarla beraber fiziksel aktivitenin arttırılması, tuzun kısıtlı kullanılması, enfeksiyon ajanları ile mücadele de çok önemli unsurlardır” dedi.

Yaygın kanser türlerinin en az üçte birinin daha sağlıklı bir beslenme, tütün ürünlerinden uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebildiğini kaydeden Yıldırım, ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel maruziyetlerin önüne geçilmesi ile kanser yükünün daha da aza indirgeneceğini belirtti.

Toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM)’nin kurulduğunu ifade eden Yıldırım, “Edirne Merkez ve Keşan İlçemizde bulunan KETEM birimlerinin yanı sıra, Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri ve Mobil kanser tarama araçlarında; Meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kalınbağırsak kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır. Pandemi sebebi ile hastanelere gitmek istemeyen vatandaşlarımızın kanser taramalarını ertelemelerini istemiyoruz. KETEM’ler olabildiğince hastane dışında ulaşımı daha kolay Sağlıklı Yaşam Merkezi şeklinde planlanmıştı” dedi.

Kanser tanısı almış tedavisi süren hastaların pandemi sürecinde koruyucu tedbirler konusunda daha hassas olmaları gerektiğini belirten Yıldırım, “Tüm kanser hastaları koronavirüsü aşılarını yaptırmalıdır. Koronavirüsü aşısı yan etki açısından kanser hastalarına özel bir risk oluşturmaz. Toplumdaki benzer yaş grubunda kanser olmayan kişilerde ne tür yan etkiler bekleniyorsa kanser hastalarında da benzer yan etkiler beklenmektedir. Tedavisi devam eden hastalar, aşı uygulaması için en uygun zaman konusunda, takip edildikleri merkezlerde onkoloji doktorlarından bilgi almalıdırlar.Kanser ne kadar erken teşhis edilirse, tedavisi de o düzeyde başarılı olur. Kanserin belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde hiç gecikmeden bir doktora başvurulmalı. Erken teşhisin, kanser savaşında en önemli adımların başında olduğu unutulmamalı. Bu savaşta bir gün bile çok şeyi değiştirmektedir. Hayatınızı ertelemeyin” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER