SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bir mücadelenin ürünüdür.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
Bu haber 09 Ocak 2018 - 16:08 'de eklendi ve 670 kez görüntülendi.

Adı Çalışan Gazeteciler Günü olsa da, bize hapisteki gazetecileri hatırlatan gündür 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü. Gazetecilerin iktidar ve Cumhurbaşkanı baskısıyla işten atıldığı ya da hapsedildiği bir 10 Ocak geçirmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bir mücadelenin ürünüdür.

Gazetecilerin hapiste tutulduğu bir 10 Ocak yaşıyoruz. İktidar yandaşı olmayan gazetecilerin işten atıldığı ya da daha kötüsü tutuklandığı günleri yaşıyoruz.

Gazetecilerin gazete sahibi olduğu bir medyadan, holding sahipliği olan medyaya evrilen süreç tüm baskıya boyun eğmelerin de temelidir.

İktidarın hoşuna gitmeyen gazetecileri kov baskısına direnmeyen/ direnemeyen holdingleşen medya yüzünden gazeteciler gazeteciliklerini yapmaktan alı konmaktadır. Cumhurbaşkanının bir sözü ile gazetecilik yapmak isteyen onurlu gazeteciler hapsediliyor ya da işten atılıyor.

Günümüzde işsizlik oranlarında gazetecilerin yeri maalesef çok üstlerdedir. 10 Ocak’ta tutuklu gazeteciler gibi, çalışamayan gazeteciler de hatırlanmalıdır. Gazeteci geçinen iktidar ve Cumhurbaşkanı yalakaları gazeteleri boşuna işgal etmektedir.

Çalışan gazetecilerin de sendikasızlaştırılması ve çok kötü koşullarda çalışması 10 Ocak’ta bir kez daha dikkat çekilmesi gerekilen önemli konulardan biridir.

Basındaki tekelleşme, şirketleşme ve holdingleşme yerel basının gelişmesi önünde de büyük engel teşkil etmektir. Yerel basın, yurttaşın tüm sorunlarının dile getirilmesini, kamuoyu yaratmasını sağlayan, vatandaşın sorunlarının çözümünde büyüt etkisi olan bir yapıdır. Bu yapını korunması tüm yurttaşların yararına bir uygulamadır.

İşsiz bırakılan, doğruları yazan, gazetecilik yapan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazetecileri Gününü kutlar, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kalkması ve gazetecilerin özlük haklarının düzeltilmesi ile 10 Ocakların yine bayram olmasını diliyorum.

Erdin Bircan Edirne Milletvekili

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER