SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

15 Temmuz Darbe girişimi Atatürk Anıtındaki törenle anıldı.

15 Temmuz Darbe girişimi Atatürk Anıtındaki törenle anıldı.
Bu haber 17 Temmuz 2021 - 10:49 'de eklendi ve 281 kez görüntülendi.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin 5. yılında Edirne Valiliği tarafından Atatürk Anıtı önünde anma programı düzenlendi.

Etkinliğe Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Garnizon Komutanı Mehmet Cihanoğlu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte Selimiye Camii İmam Hatibi Yusuf Serenli tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp Türk bayrağı sancağını teslim aldı.,

Vali Canalp, “Dünya demokrasi tarihine altın harflerle yazdırdığımız bir destanı geçirdik o gece. Cenab-ı Allah milletimize bir daha böyle destanlar yaşamak zorunda bırakmasın. Milletimize bu bedeli ödeten hainler aslında her şeyi hesaplamışlardı ama bir şeyi gözden kaçırdılar. Türk milletinin kurmuş olduğu bu devletin temellerinin ne kadar sağlam olduğunu hesaba katamadılar. Bu milletin; ‘Bir gün vazifeye atılmak zorunda kalırsan içinde bulunduğun ahval ve şeraiti düşünmeyeceksin’ diyen kurucusu olduğunu hesaba katamadılar ve bu milletin başında Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderin olduğunu da yine hesaba katamadılar. Türkiye’yi 15 Temmuz’la sadece basit bir darbe teşebbüsünü, bütün kötülüğüne rağmen sadece bir darbe teşebbüsünü engellemekle kalmadı. Hedef çok daha büyüktü. Hedef Türkiye’den bir Afganistan, Irak, Suriye, Libya çıkartabilmekti. Bizler, 15 Temmuz gecesi sadece darbe teşebbüsünü önlemedik. Vatanımızın birliğini de savunduk, devletimizin varlığını da savunduk ve herkese şunu gösterdik ki, Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kendisine karşı konulmuş olan bütün komploların üstesinden gelebilecek kudrette ve dirayettedir” dedi.

Vali Canalp’in konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘halka hitabı’ konuşmasını izlendi. Program, Devlet Türk Müziği Topluluğu ve diğer grupların kahramanlık marşı konserleriyle devam etti.

Ayrıca Saraçlar Caddesi üzerinde, hain darbe girişimi esnasında halkın sokaklara indiği ve darbecilerle karşılık verdiği o anlar ve sonrasında çekilen fotoğraflar ile yerel ve ulusal gazete manşetlerine yansıyan 15 Temmuz fotoğrafları sergisi açıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER