SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Melih Yurduseven

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN YILDÖNÜMÜ..

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN YILDÖNÜMÜ..
Bu haber 18 Mart 2018 - 23:39 'de eklendi ve 589 kez görüntülendi.

Her yıl bu önemli günde Çanakkale’de olmayı ve bu zaferin yıl dönümünde yapılan kutlamaları ve etkinlikleri orada görmeyi, o duyguları orada yaşamayı arzu eder ve gelecek yıl mutlaka gideceğim derim.
Ama olmaz bir türlü ve gidemem.
Bu yıl olduğu gibi.
Kısmet ve nasip değil demek ki.
İçimde bir uhdedir ama.
Çanakkale gezileri düzenleyerek ve de düzenlenen gezilere iştirak ederek birçok kez gidip o insanı ürperten heyecanı yaşadım elbette.
Ayrıca her yıl tatil dönüşlerinde Eceabat ve Çanakkale’de yaşanan atmosferi görme ve yaşama şansım oluyor tabiiki ama ayni gün oradaki kutlamalarda bulunmak ve abideleri ve şehit kabirlerini gezmek dua okumak sanırım bir başkadır.
Orada yapılan anma programlarındaki coşkuyu yaşamak,“Çanakkale içinde vurgular beni” ezgisinin kısıkça çalındığı bir atmosferde çocukların ve gençlerin ağlayarak okudukları şiirleri ve konuşmaları dinlemek farklı olmalı elbette.
Bunu arzuluyorum.
Belediyeler, okullar ve dernekler aracılığı ile gelen araçlardaki insanların tek hedefi benim arzuladığım gibi bu tarihi yerleri ve savaşın cereyan ettiği alanları gezmek.
Dedim ya;18 Mart günü başka olmalı Çanakkale.
Buralardaki kutlama ve anmalarda farklı olmalı.
Subaylarının emriyle ellerini gökyüzüne açarak dua eden ve bu duanın son dua olduğunu bildiği halde düşmanın üzerine korkusuzca saldıran, en ufak bir tereddüt dahi yaşamadan Büyük kurtarıcının;“ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” sözüne uyan o emsalsiz kahramanların sembolik mezar taşlarını, anılarının yer aldığı kahramanlık destanlarını o günde Çanakkale’de okumak galiba çok ama çok farklı duygulara gark eder insanı.


İşte bunun için arzuluyorum bu günde orada olmayı.
İnşallah bir gün nasip olur.
Edirne de yapılan anma törenleride güzel ve anlamlı oluyor bu günde.
İlimize kazandırılan Edirne Asker Hastanesi Şehitliğinde düzenlenen tören ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü salonunda uygulamaya konulan tören ve gösteriler herkesi duygulandırıyor tabiiki.
Elbette Çanakkale’de şehit olan 250 bin vatan evladının yanı sıra tüm şehitlerimizin ruhlarını da şad ediyoruz bu vesileyle.
Çünkü bu ülke, bu topraklar bu kahramanlarımız tarafından böyle savunuldu ve düşmana teslim edilmedi. Gittiğinizde gördüğünüz şehir isimleri bu vatanı kurtarmak ve düşmana teslim etmemek için canlarını veren şehitlerin, Türkiyenin dört bir tarafından olduğunu fark eder ve bu gün yaşanan bazı ayrımcılık çabalarının ne kadar yersiz ve mesnetsiz olduğunu da anlatır bize.
Kürdü, lazı, çerkezi, abazası, tatarı, gürcüsü ve romanı ile bu topraklar için mücadele verilirken şehit olan bu kahramanların ruhlarını sızlatanların buraları mutlaka gezerek o “Mehmetlerin” tabelalarına bakmaları gerekir.
Mehmet-Edirne Mehmet-Kars Mehmet-Diyarbakır Mehmet-Adıyaman Mehmet-Çorum Mehmet-Mardin Mehmet-Bingöl Mehmet-Maraş Mehmet-Erzurum Mehmet-Antep yazılı mermer tabelalar sanırım çok şey anlatır insanlara. Rahmetle ve minnetle anıyorum şehitlerimizi Ve bu şehitler sayesinde elde edilen Çanakkale Deniz zaferini kutluyorum.
Ruhları şad olsun.
Ve her zaman aklımızdan çıkarmamamız gereken şu sözü de yazmayı uygun buluyorum; “Anafartalar kahramanları Sizi andıkça,sizi anladıkça,sizi anlattıkça layık olacağız bu topraklara”
18 Mart Çanakkale Zaferinin Yıl dönümü kutlu olsun.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER