SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

180 hanelik Geçkinli Köyünde 200 yıllık kurban geleneği yaşatılıyor.

180 hanelik Geçkinli Köyünde 200 yıllık kurban geleneği yaşatılıyor.
Bu haber 23 Temmuz 2021 - 21:24 'de eklendi ve 139 kez görüntülendi.

Çoğunluğunu Bulgaristan göçmenlerinin oluşturduğu 180 hanelik Geçkinli Köyü’nde 200 yıllık kurban geleneği yaşatılıyor. Atadan dedeye, dededen toruna kadar asırlardır devam eden kurban geleneğini duyanlar kazanlarda kaynatılan bu etlerden yemek için Geçkinli Köyü’ne misafir oluyor. Yaklaşık 2 asırdır kurbanını kesen köylüler, etlerini geleneğin yaşatıldığı okul bahçesine getiriyor. Burada toplanan etler, Köy Muhtarı Özer Abacı eşliğinde doğrama ve yıkama işleminin ardından kazanlara yerleştiriliyor. Her yıl Kurban Bayramı’nda İmece usulü bir ayara gelen köylülerden kimisi etleri hazırlıyor, kimisi odun kesiyor, kimisi ateşi yakıyor, kimisi ise kazanları karıştırıyor.

Kazanlarda kaynatılan etler, bereket duasının ardından köylülere dağıtılıyor. Her yıl bir araya gelen ve geleneği yaşatan köylüler, sıcak havaya rağmen ateş başında gönüllü olarak hizmet ediyor.

Kurban dağıtma geleneğinin 200 yılı aşkın bir süredir devam ettiğini ve atalardan kalma bir miras olduğunu belirten Geçkinli Köyü Muhtarı Özer Abacı; “kurbanını kesen vatandaşlar pay olarak ya da bütün şekilde buraya getiriyorlar. Biz de arkadaşlarla birlikte imece usulü kazanlarımızda kaynatıyoruz. Daha sonra yapilan bereket duasının ardından tek tek evlere götürüyoruz. Bu köyde yaşayanların çoğu Bulgaristan göçmeni. Ata’dan kalma geleneği yaşatıyoruz” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER