SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi
Melih Yurduseven

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN. R.TAYYİP ERDOĞAN KLASİĞİ..

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN. R.TAYYİP ERDOĞAN KLASİĞİ..
Bu haber 25 Haziran 2018 - 22:47 'de eklendi ve 552 kez görüntülendi.

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girmiş olduğu 4.Genel Seçimi de kazanarak kırılması zor bir rekora imza attı.
Çok önemli bir seçimi daha geride bıraktık.
Bu güne kadar yaşadığımız seçimlerden farklı bir seçimdi elbette.
Bir kere Parlementer sistemden Başkanlık yetkileri ile donatılmış Cumhurbaşkanına geçiş seçimi ile birlikte 27.Dönem Milletvekillerinin belirleneceği bir seçimdi çünkü.
Seçimlerde partilerin tek başına seçimlerine girmek yerine itifaklar kurararak seçimlere girmesi de değişik bir durumdu tabiiki.
Adalet ve Kalkınma Partisinin Milliyetçi Hareket Partisi ile kurduğu Cumhur ittifakına karşı CHP-İYİ Parti ve Saadet Parti Millet İtifakını oluşturdular ve seçime bu şekilde girdiler.
CHP bu seçimlerde İYİ Partinin de yer alması için büyük bir fedakarlık yaparak 15 Milletvekilini emaneten bu partiye vererek grup kurmasını dolayısıyla da seçimlere girebilmesini sağladı.
Tabiiki seçimlerde büyük oranda oylarının bu partiye kaymasını sağlamış oldu.
CHP bununla da kalmayarak fedakarlıklarına bir yenisini daha ekledi ve HDP ye giden oyları ile bu partinin Meclise girmesini de sağlamış oldu.
Belki bu konuda hakklı görülebilir çünkü HDP nin Meclise girememesi halinde Ak Parti büyük oranda Milletvekili sayısını arttırmış olacaktı.
Seçimler öncesindeki Propoganda çalışmalarında partiler hem Cumhurbaşkanı adaylarının hemde Partilerinin oy oranlarını arrttırmak adına kıyasıya yarıştılar.
Ak Parti mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yarışa girerken, CHP ilk önce aday bulmakta güçlük yaşadı.
Genel Başkan Kılıçdaroğlunun aday olmama kararından sonra önce İlhan Kesiciye,ardından Abdüllatif Şener ve Abdullah Gül ile yarışa girmeyi denemesine rağmen olumlu bir sonuç alınamayınca parti kurmaylarının birçoğu ile tabanın istediği Muharrem İnce aday olarak gösterildi.


İyi Parti Saadet Parti HDP ve Vatan Partisi kendi adayları ile Cumhurbaşkanlığı yarışına girerken,MHP Ak Parti ile kurmuş olduğu Cumhur ittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekledi.
Sonuç Cumhur İtifakının adayı Erdoğan büyük bir fark ile yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.
Aslında CHP mitinglerinde büyük bir sükse yapan ve taraftar toplayan Muharrem İnce’nin Erdoğanı zorlayabileceği tahmin ediliyordu hatta Millet İtifakı bu seçime kazanmış gözüyle bakıyordu.
Ama olmadı ve Türkiye genelini Edirne ile değerlendiren ve yorumlayanlar ne yazık ki hüsrana uğradılar.
Ama bir gerçek var ki;Muharrem İnce CHP ye çok değerli bir Genel Başkan olacağını kanıtlamış oldu.

Bana göre Kılıçdaroğlunun % 22 lere düşmüş bir Partide Genel Başkan değişikliğine ihtiyaç olduğuna inanıp istifa etmesi veya Kurultay çağrısı yaparak seçime karar aldırması yapacağı en doğru hareket olur.
Çünkü görünen köy kılavuz istemiyor.
Recep Tayyip Erdoğan yani Reis için söyleyecek en ufak bir olumsuz durum yok bana göre.
Ak Partiyi kurduktan sonra girdiği 4 Genel Seçimi de kazanmayı başarmış ve gerek Ülkemizde gerekse de Dünyada bir eşi ve benzeri bulunmayan bir başarıya imza atmış siyasetçi ile ilgili ne söylenebilir ki.
İyi Parti Meclise meclise girmeyi başardı ama partinin kurucu Genel Başkanı Meral Akşener malesef dışarıda kalmış oldu.
Tıpkı Muharrem İnce gibi.
Milletvekillikleri de yok şu an için.
Saadet Partisinin bu seçimlerde uygulamış olduğu stratejiyi başından buyana eleştirdim.
Yapmaması ve kendi öz benliği ile seçime girerek kaderine razı olması gerekirken o hiç değilse İttifak sayesinde bir kaç kişiyi Meclise sokarım sevdasına kapıdı ve tabiiki ortada hiçbir başarı yok.
Hatta bilge adam Karamollaoğlunu sandığında kendisinin ve eşinin oyları olan iki oyun çıkmış olması da Saadet Parti tabanının bu seçimlerdeki yanlışlığı kabullenemesinden kaynaklandığını çok kişi gibi düşünüyorum ve Saadet Partisinde ilerleyen süreçte bazı sancıların yaşanacağını tahmin ediyorum.
Temennim değil tabiiki ama Recep Tayyip Erdoğan asla bir araya gelmem diyenlerin kimlerle ittifak yaparak kol kola geldiğini ve ayni gaye için mücadele ettiğini tarih yazacaktır.
DEVAM EDECEĞİZ—-

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER