SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü Mesajı

Mustafa Kemal Atatürk’e minnet ve şükranlarımızı sunuyorum.

26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü Mesajı
Bu haber 24 Mart 2018 - 11:49 'de eklendi ve 559 kez görüntülendi.

Balkan Savaşları demek geçmişimiz, acılarımız, mücadelemiz, umutlarımız, direncimiz demektir. Balkan Savaşları tarihimizin en ibret alınması gereken, tek askerimiz kalana kadar mücadele etmeyi gelenek haline getirmiş yüce Türk askerimizin direnme destanıdır.

8 Ekim 1912’de Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ’dan oluşan Balkan Birliği ile Osmanlı Devleti arasında başlayan Balkan Savaşında Şükrü Paşa kumandasındaki Osmanlı Ordusu Bulgarlara karşı 155 gün Edirne’yi canlarını hiçe sayarak korumuştur. Osmanlıya yıllarca başkentlik yapmış olan serhat şehrimiz Edirne muhteşem direnişe rağmen 26 Mart 1913’de düşmüştür.

Şükrü Paşa kumandasındaki ordumuzun 5 aydan fazla süren savunması bir askeri dehanın ürünüdür. Bu savunma askeri okullarda okutulabilecek örneklikte bir şehir savunmasıdır. Hiç yardım almadan 155 gün yapılan bu savunma büyük bir mucizedir. Düşman dışında baş gösteren hastalıklar ve açlık ile de mücadele etmiştir. Savaş yanında hastalıklar ve açlıklar tarihimizin en büyük felaketlerinden birini yaşamamıza neden olmuştur. Dönemi anlatan tarih kitaplarına göre Saray içinde esir tutulan halkımız ağaç kabukları yemek zorunda kalmıştır. 155 günlük savunmada askerlerimiz canlarını vatan uğruna hiçe sayarak feda etmiştir.

Tarihimizdeki acıları hatırlamamızı sağlayan 26 Mart Balkan Şehitlerini anma gününde başta Şükrü Paşa ve kent savunmasını yapan kahraman askerlerimiz olmak üzere, tutsaklığı asla kabul etmeyen şanlı ordumuza ve Ülkemizi tekrar bağımsızlığa kavuşturan Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’e minnet ve şükranlarımızı sunuyorum.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER