SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

36’NCI KURULTAYI DEĞERLENDİRDİLER

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, basın toplantısı düzenledi.

36’NCI KURULTAYI DEĞERLENDİRDİLER
Bu haber 10 Şubat 2018 - 8:10 'de eklendi ve 683 kez görüntülendi.

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu ve İl Gençlik Kolları Başkanı Kutay Özköse, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen 36. kurultayı değerlendirdi.

2017 yılının Mayıs ayında başlayan sürecinin geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen 36’ncı kurultayla sona erdiğini söyleyen Pekcanlı, son yılların en renkli ve heyecanlı kurultaylarından birisini yaşadıklarını dile getirdi. Toplantının amacının hem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hem de Genel Başkan Adayı Muharrem İnce hakkında kurultay sonrası yapılan eleştirilere bir son vermek olduğunu ifade etti.

 Pekcanlı şunları söyledi;PEKCANLI: “ALEYHTE KAMPANYA YÜRÜTEN OLURSA DİSİPLİN MEKANİZMASINI ÇALIŞTIRACAĞIM”

“Bu iki değerli insan da Cumhuriyet Halk Partisi’nin değeridir bunun bilinmesini istiyorum. Seçilmiş olan 52 kişilik Parti Meclisi de bizim ana kademe yönetimimizdir. Bununla ilgili bundan sonra Sayın Genel Başkanımız ya da Sayın Muharrem İnce konusunda sosyal medyada, basında Cumhuriyet Halk Partisi üyelerine seslenmek istiyorum, hiç bir şekilde olumsuz propaganda yapılmasına izin vermeyeceğim. Şunu açık yüreklilikle söylüyorum. Bunu da yapacağım. Eğer genel başkan ve genel başkan adayına sosyal medyadan ya da basından hakaret eden bir partilimiz olursa bu disiplini mekanizmasını bu sefer işleteceğim. Geçen dönem yapmadım, bütün CHP Edirneli üyelere de sesleniyorum. Genel Başkanımız ya da genel başkan adayımız Muharrem İnce hakkında 2019 sürecinde aleyhte bir kampanya yürütüldüğünü göreyim ilk imzayı ve dosyayı ben hazırlayacağım.

PEKCANLI: “EDİRNE’NİN GİREMEMESİ DELEGE YAPISIYLA ALAKALI”

Kurultay’da 52 kişilik bir parti meclisi seçildi. Trakya olarak güzel sonuçlar aldık, Trakya’da Edirne, Kırklareli, Tekirdağ 3 il beraber bir bütün olarak hareket ettik. Bu kurultay delege yapısından dolayı beraber hareket etme ihtiyacı duyduk. Parti Genel Başkanımızın inisiyatifinde yapılan anahtar meclisine Trakya’da Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak girdi. Yüksek Disiplin Kurulu’na da Lüleburgaz’da avukat bir arkadaşımız Emrah Arslan girdi. Edirne’den de kimse giremedi. Sebebi 24 delegenin olduğu bir bölgede, delege yapısı ile alakalı bir sıkıntı. Anadolu’da herhangi bir şehirde 24 delege, Trakya’da sadece 3 ilde 24 delege var.”

GÜRKAN: “KURULTAY DELEGESİ İLİN OY ORANINA GÖRE DÜZENLENMELİ”

Belediye Başkanı Recep Gürkan da parti içinde delege seçim sisteminin değişmesi gerektiğini ifade ederek, bunu 2012’de bizzat kendisinin genel başkana ilettiğini dile getirdi. Gürkan; “Bizim öteden beri Cumhuriyet Halk Partililer olarak genel merkezimize Kurultay delegesi seçiminin, o ilin aldığı oy oranına göre düzenlenmesi yönünde talebimiz var. Mesela ben 2012’de milletvekiliyken tüzük düzenleme kurulu yapılmıştı. O zaman da ben sayın genel başkana gidip bunu önermiştim. Ama takdir edilmeli ki bu tüzük değişikliğini oylayacak yine bu delegeler. Bizim de, bir çok ilin de Türkiye genelinde parti içerisinde rahatsız olunan delege sistemindeki konu. Son genel seçimde parti ne kadar oy almışsa seçilmiş delege sayısını buna böler bir anahtar rakam çıkarırız. Döneriz illerin aldığı oy oranına bu anahtar rakama böleriz ve delege sayısı ortaya çıkar. 2011 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye genelinde 11 milyon oy almıştı. 11 milyon 1100 böldüğünde 10 bin yapar. 2011 de Edirne’de 134 bin oy almıştık, bunu böldüğünde 13 tane çıkar. İlk 550 delegeyi illerin milletvekili sayısına göre dağıtırız, 2550’yi yine bu formülle aldığımız oy sayısına bölüp, anahtar rakam çıkar. Genel başkan bu olabilir dedi ama son kurultayda geçmedi. Mayıs ayında tüzük kurultayımız olacak ve artık herkes delege seçim sisteminin partimizde değişmesi yönünde hem fikir” dedi.

Basın toplantısında konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirneli milletvekillerinin desteklenmeyip neden başka bir adaya ihtiyaç duyulduğuna açıklık getirdi; “karşıtlık algılanmasın diye kadın aday gösterdik”dedi.

Parti Meclisi için aday gösterilen Çiğdem Gegeoğlu ise Ankara’da yapılan çalışmalar sayesinde herkesin Edirne’yi tanıdığını ve gördüğünü söyledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER