SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

57. Alay Keşan’da coşkuyla karşılandı

57. Alay’ın temsili yürüyüşçüleri, 15 Mart 2018 Perşembe günü Keşan’a ulaştı.

57. Alay Keşan’da coşkuyla karşılandı
Bu haber 16 Mart 2018 - 8:21 'de eklendi ve 937 kez görüntülendi.

57. Alay’ın anısını yaşatmak amacıyla her yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlamaları için Tekirdağ’dan yürüyüşler düzenleyerek Çanakkale’ye giden 57. Alay’ın temsili yürüyüşçüleri, 15 Mart 2018 Perşembe günü Keşan’a ulaştı.

Keşan’da Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde Keşan Belediyesi işbirliğinde 27. Alay’ı temsilen Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) ve Uzunköprü 15. Hava Bölüğü ile buluşan ekip, saat 19.00 sıralarında Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşe geçti. Ekip için saat 19.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda karşılama töreni düzenlendi.

Korteje, evlerin balkonlarına çıkanlar ve kaldırımlarda yürüyen vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda 57. Alay’ı karşılayan Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan ve Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, 57. Alay Yürüyüş Koordinatörü Hikmet Sevim Yılmaz’a çiçek verdi.

Burada bir konuşma yapan Yılmaz, “Keşan’da 27. Alayımızla gurur duyarak birleşiyoruz.” dedi.

57. 27. alaylar ile 15. Hava Bölüğünün Çanakkale Savaşındaki önemini anlatan Hikmet Sevim Yılmaz, “Çanakkale sevdalıları, gün geçtikte kar tanesinden koca bir çığa dönüşüyor. Çanakkale Destanının temsilcileri olarak Çanakkale’ye 235 kilometre yolu yürüyoruz. Biz bedenleri terk ettik. Ayakkabılarımızı çıkarsak içleri kan içerisinde. Ama bizi onlar değil beynimiz ve yüreğimiz yürütüyor. Vatan sevdası ve bu sevdanın yüklediği cesaret yürütüyor.” dedi.

Daha sonra konuşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme, şunları söyledi: “Tıpkı cephedeki gibi yanımıza geldiniz. Çanakkale’nin geçilemeyeceğini bir kez daha gösterdik. Tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Eşme’nin ardından söz alan İşbilen, “4 yıldır devamlı hale getirdiğimiz bir etkinlik. Uzunköprü’nün 15. Hava Bölüğü sadece 3 tane uçaktan oluşuyor. O kadar güzel işler yapıyorlar ki Türk askeri tarihinin ilk yabancı uçak düşüren bölüğü oluyorlar. Kabatepe civarında bir Fransız uçağını düşürüyorlar. Önemli olan ülkenin birlik beraberliğine katkı sağlamamız. Burada ayakları patlayan arkadaşlarımız, yorulanların tek düşünceleri bu alayları, kahraman askerleri ve Çanakkale’yi bir kez daha anmak. Emeği olan herkesi candan kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Cengizhan Aktan ise şöyle dedi: “Bugün bu bağımsız topraklarda özgürce yaşayabiliyorsak 57., 26., 27. alayların ve 15. Hava Bölüğü gibi nice alay ve bölükte dönmeye düşünmeden atalarımızın sayesinde. Kendi bayrağımız altında şu anda konuşuyoruz. Bunun için başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize, atalarımıza minnet duygularımı ifade etmek istiyorum.”

Yürüyüşe destek veren Keşan Belediyesi, Uzunköprü Belediyesi ve DOÇEK grubuna Hikmet Sevim Yılmaz tarafından destek plaketleri ve liyakat madalyası verildi.

57. Alay, 27. Alay ve 15. Hava Bölüğü, Çanakkale’ye gitmek üzere 16 Mart 2018 Cuma günü Tekel Meydanı’ndan hareketle Keşan’dan ayrılacak

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER