SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

Dünyagöz Çorlu’dan Op. Dr. Suphi Alolo, refraktif cerrahi ile ilgili önemli bilgiler paylaşıyor.

Bu haber 24 Ekim 2017 - 13:15 'de eklendi ve 867 kez görüntülendi.

Gözlerinde kırma sorunları olan, gözlüksüz ve kontak lenssiz bir yaşamın hayalini kuranlar için lazer ameliyatları, yaşam kalitelerini ciddi ölçüde arttıracak cerrahi müdahalelerdir. Gözlük ve lenslerin bakımlarının yanı sıra, sebep oldukları finansal yük sebebiyle de her yıl on binlerce hasta lazer ameliyatını tercih ediyor. Dünyagöz Çorlu’dan Op. Dr. Suphi Alolo, refraktif cerrahi ile ilgili önemli bilgiler paylaşıyor.

Cerrahi öncesi muayene önemli

Lazer operasyonlarında en önemli noktanın, cerrahi müdahale öncesinde yapılacak olan muayene olduğunu belirten Op. Dr. Suphi Alolo, “Operasyondan en fazla bir gün önce, göz yapısının ve durumunun operasyona uygun olup olmadığının anlaşılması için yapılacak muayene çok büyük önem taşıyor. Çünkü lazer operasyonu, her göze uygulanamayabiliyor ve hastanemizin verilerine göre, lazer ameliyatı olmak isteyen kişilerin sadece %50’sinin gözleri tedaviye uygun bulunuyor. Operasyonun yapılacağı hastalarda aranan özellikler; 18 yaş üzerinde olunması, göz derecelerinin operasyon öncesindeki 1 yıllık süreçte 0,50 diyoptriden fazla değişmemiş olması, -10 diyoptriye kadar miyop, -6’ya kadar astigmat ve +4 diyoptriye kadar hipermetrop bulunması, kornea doku kalınlığının yeterli olması, diyabet, romatizma benzeri sistematik hastalıkların bulunmaması, gözlerde başka herhangi bir hastalık olmaması ve göz yapısının muayene sonucunda lazer operasyonuna uygun bulunması şeklinde sıralanabilir. Yapılacak muayene sayesinde, yanlış müdahalelerin önüne geçmek mümkün” diyor.

Ağrısız bir tedavi

Lazer operasyonları ile ilgili yanlış bilinen noktalara dikkat çeken Op. Dr. Suphi Alolo, “Lazer ile ilgili halk arasındaki yanlış bilgiler arasında en önemlisi, operasyonun ağrılı ve kanamalı bir müdahale olduğudur. Bu bilgi tamamen yanlış. Çünkü hiçbir şekilde herhangi bir kanama olmamasının ötesinde, lazer operasyonları ağrısızdır ve iyileşme süreçleri de oldukça hızlıdır. Müdahale, gözün damarsız bir dokusu olan korneaya yapılır ve damla anestezisi kullanılarak hiçbir ağrı veya sızı hissedilmez. Ayrıca bu tedavinin ardından hastalar, ilerleyen dönemlerde katarakt gibi farklı göz hastalıklarının tedavilerini de gönül rahatlığı ile gerçekleştirebilirler. Hastaların, ameliyat olacakları hastanelerde; teknolojik ve hijyenik altyapı, hekim kadrosunun deneyimi, tüm tıbbi malzemelerin sadece kendileri için kullanıldığından emin olmaları ve bu hastanenin gözün her branşında hizmet vermesi, dikkat etmeleri gereken hususlar” şeklinde konuşuyor.

Tedavi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Uygulanacak olan tedavi sonrasında, hastaların dikkat etmeleri gereken konularda uyarılarda bulunan Op. Dr. Suphi Alolo, “Lazer tedavilerinin ardından hastalar, genellikle ertesi gün işe gidebilirler. İlk birkaç saatlik süreçte, hafif bir batma hissi ve sulanma yaşanması normaldir. İlaçların, doktorun tavsiye ettiği şekilde düzenli bir şekilde kullanılmasını ve güneş ışınlarına karşı ilk günlerde güneş gözlüğü takılmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca ilk 24 saatlik süreçte, hastaların banyo yapmaması ve tedavi edilen gözle oynamaması da enfeksiyon riskini azaltacaktır. Ayrıca belli aralıklarla yapılacak doktor kontrollerine gitmekte de büyük fayda var” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER