SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü kutlu olsun.

8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü kutlu olsun.
Bu haber 07 Mart 2021 - 8:29 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi.

8 Mart New York’lu 40 bin dokuma işçisi kadının 1857’de 18 saate varan çalışma süresine ve ağır çalışma koşullarına başkaldırı günüdür.    8 Mart 1857’de tekstil işçisi kadınların “Eşit İşe Eşit Ücret”, “Sendikalaşma ve Oy Hakkı” için yükselttikleri direniş bayrağının kanla bastırılmasının yıldönümüdür.New York kentindeki bir tekstil fabrikasında grevci işçilere polisin saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin kurulan barikatlar nedeniyle kaçamamaları sonucunda 120 kadın işçinin öldüğü gündür. 

Yıllardır bu ülkenin kadınları seslerini duyurmaya çalışıyor. Her gün öldürülen, şiddete maruz kalan, tecavüze uğrayan kadınlar kendilerini anlatacak mecra arıyorlar. Ancak maalesef toplumun vicdanını kanatan bir vahşet yaşanmadıkça hiçbiri derdini yeterince anlatamıyor. Türkiye’nin ihtiyacı olan şey bir zihniyet değişimidir. Uyuşturucudan, tecavüze, hırsızlıktan, gaspa kadar her suçun çözümünü imanlı bir nesil yetiştirmekte gören, tecavüz olaylarında erkekten çok kadında suç arayan bir kafanın Türkiye’de kadın erkek eşitliği açısından bir adım atması, köklü bir zihniyet değişikliğine gitmesini beklemenin hayal olduğunu 20 yıllık AKP iktidarı bize göstermiştir. 

Kadınlarımız emperyalist sömürünün pervasızlaşmasıyla birlikte tüm dünya ülkelerinde ciddi bir saldırıyla karşı karşıya kalmıştır. Filistin’de, Balkanlarda, Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de ve ne yazık ki Ülkemizde tecavüze uğrayan, diri diri yakılan, vahşice katledilen kadınlar bunun en somut örneğidir. Avrupa Birliği’ne girmeye çabalayan Türkiye’de hâlâ töre cinayetine kurban giden, küçük yaşta evlendirilen, saldırıya uğrayan, haklarını arayamayan, çaresiz bırakılan kadınlar var. Dünya çapında da milyonlarca kadın dayak yiyor, hatta var olmaları  bile engelleniyor. Her üç kadından biri hayatlarının bir döneminde ciddi Şiddete maruz kalıyor. 

Türkiye’nin özellikle doğu kesimlerinde kadınlara katı ahlakî kurallar uygulanıyor. Kadınların aile içinde ve özel ilişkilerinde uysal ve boyun eğici tavırlar sergilemeleri bekleniyor. Kadının eğitim seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini belirten uzmanlara göre, ‘Kadın ne kadar eğitimli olursa, toplum da o kadar gelişir.’ Araştırmalara göre, gelişmiş ülkelerde kadına şiddetin yok sayılacak kadar az olduğunu bununla birlikte ne yazık ki, dünyanın birçok ülkesinde kadınların dayak yediklerini ve olmadık işkencelere maruz kaldıklarını görüyoruz.

Ülkemize baktığımızda kadına cinsel bir obje gözü ile bakmak, hakir görüp aşağılamak, hatta kadını  yok saymak, geri kalmış ülkeler gibi maalesef Türkiye’nin kanayan yaralarından birisidir.. Uzmanlara göre, kadın sığınma birimlerinin arttırılması  ve bu sığınaklarda kadınların psikolojik sorunları  çözülmesi ve hukuksal haklarını öğretilmesi gerekiyor. Kadınlarımızın hak ettikleri bir dünyada yaşaması için, Çalışma yaşamının demokratikleşmesi ve kadınların yetki ve karar mekanizmalarında yer alması için  kadın erkek birlikte mücadelemizi   sürdürmeliyiz.           

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.                         

Engin ÇOĞAL      BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYON3.DÖNEM GENEL ÖZLÜK HUKUK TİS SEKRETERİ

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER