SON DAKİKA

Edirne Güncel Gazetesi

AGD EDİRNE’DEN HİCRİ YILBAŞI MESAJI

Anadolu Gençlik Derneği Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş, hicri yılbaşı ve muharrem ayı ile ilgili açıklama

AGD EDİRNE’DEN HİCRİ YILBAŞI MESAJI
Bu haber 21 Eylül 2017 - 14:43 'de eklendi ve 697 kez görüntülendi.

Anadolu Gençlik Derneği Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş, hicri yılbaşı ve muharrem ayı ile ilgili yaptığı açıklamada “Peygamber Efendimiz (as)’ın Mekke’den Medine’ye göçtüğü tarihi esas alan hicri takvimin başlangıç ayı muharrem ayıdır.” diyerek açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Dolayısı ile muharrem ayı aynı zamanda Müslümanların yılbaşıdır. Bundan dolayıdır ki, muharrem ayı İslam tarihinde müstesna bir yere sahiptir. Muharrem ayının onuncu gününe de “aşure günü” denilir. Peygamber Efendimiz (as), muharrem ayına çok değer vermiş ve “Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan muharrem ayında tutulan âşûrâ orucudur” buyurmuş, bizatihi kendisi de bu ayda oruç tutmuştur.

Hicret; medeniyete giden yolun önünün açılmasıdır. Medine, yani medeniyetin kurulduğu şehir, hicretle birlikte kurulan şehrin ismi olmuştur. Allah, bizleri Hz. İbrâhim (a.s.) gibi, “Gerçekten ben Rabbime hicret edeceğim.” diyerek, yönünü O’na doğru tayin edenlerden kılsın. Bu duygularla tüm İslam ümmetinin hicri yılbaşını kutluyor, ümmetin acılarının dinmesine vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyor, yeni eğitim-öğretim dolayısıyla da tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimize başarılar diliyoruz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER